ČTENÁŘI: Cesta do USA – Putování za vůní Pacifiku

Vyrazit na západ USA pro mě má vždycky velké kouzlo. Je to magické místo plné vůní, vln Pacifiku i pouští kolem. A tentokrát to opravdu stálo za to.

První den trávíme hopsáním mezi auty, letadly, kávami, obklopeni tunami cestujících. To vše jen zvyšuje touhu dorazit do cíle. Na letišti ve Philadelphii jsme přistáli se zpožděním a než jsme prošli imigračním, byl akorát boarding do LA. Před námi stál dav vyděšených lidí, kteří mířili stejným směrem a věděli, že tohle se stihnout nedá. V přísné Americe se náhle otevřela stavidla, celníci koukali do stropu a jen mávali „Go go“, zázrak! Takže zbývalo jen ukázkové přistání na LAXu, vyzvednutí auta a po 20 hodinách cesty nahnat čas přejezdem do městečka Adelanto. Při vyzvednutí vozu jsem zjistil, že mám skoro tři týdny propadlý řidičák, nicméně všechno má řešení. Minule jsem si zapomenuté „noty“ nechal poslat kurýrem až do San Franciska.

Den musí samozřejmě začít kvalitní motorestovou snídaní v podobě bílé housky, bílého vajíčka, bílé kávy a bílého bagelu, bez toho nemůže člověk první dny fungovat. Po jídle frčíme na tempomat zhruba osmdesátkou a užíváme si nekonečně rovné úseky směr Death Valley. Cesta ubíhá rychle a před námi se otevírají pohledy na vysoké hory, za kterými se skrývá ďábel v podobě horka a smrtícího údolí. Za zmínku stojí odbočka na vyhlídku Father Crowley. Je to sice zajížďka, následovaná dvacetiminutovou procházkou po hřebeni hory, ale výhled je úchvatný.

Pro dosažení dalšího místa je potřeba překonat horský průsmyk. Za odměnu se před vámi otevře rozsáhlá plocha pokrytá pískem a dunami. Výstražné cedule jsou nekompromisní. Vstup jen na vlastní nebezpečí, a to ideálně do desáté ranní a večer po 18 hodině. Jemným pískem se dá ujít jen pár metrů a vedro atakuje 45 stupňů Celsia. Příroda je tu solidním protivníkem. Člověk žasne, jak to dělají ti cestovatelé na Sahaře.

Celý cestopis najdete v SUV Magazínu 2-2019, na jehož obálce najdete SsangYong Rexton a Subaru Forester. Navštivte také náš e-shop, kde můžete koupit předplatné i starší čísla https://www.casopisyknihy.cz/.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník