TÉMA: Vybíráme rodinné SUV – Když cestuje sedm lidí

Tam, kde byl dříve potřeba minivan nebo dodávka, dnes postačí praktické SUV. Je totiž běžné, že tyto vozy mívají řadu sedadel navíc, a tak se sem pohodlně vejde i sedm cestujících. Tuto variantu nabízejí čím dál častěji i prémiové modely s luxusní výbavou a pohonem všech čtyř kol. Jak se v široké nabídce zorientovat?

Rozhodnutí pořídit si auto pro více než pět pasažérů bývá většinou motivované praktickými důvody, nikoli touhou splnit si motoristický sen. Svého času se v nabídkách některých značek objevovaly sedmimístné automobily typu kombi, které postupně vytlačily prostornější minivany. V současné době nabízí vozy schopné uvézt tolik cestujících prakticky každá značka, a nemusí to být vždy zmíněný minivan. Na trhu lze totiž najít i středně velká SUV se třetí řadou sedadel, třebaže může být počet míst vzadu omezený.

Výrobci také nabízejí automobily navržené jako středně velké dodávky, pro potřeby trhu modifikované jako osobní vozy. Obvykle jsou řešeny stejně: za druhou řadou sedadel jsou další dvě místa, která se v případě potřeby rozloží na úkor zavazadlového prostoru. Najít sedmimístný vůz v nabídce populárních značek je tedy poměrně snadné. V případě prémiových modelů je ovšem výběr užší a omezuje se prakticky na dva typy karoserie – velká luxusní auta třídy van a na největší SUV.

Lexus RX L

Model RX dal spolu s Mercedesem před dvěma desetiletími vzniknout zcela novému segmentu luxusních SUV. Od té doby je jedním z nejpopulárnějších modelů značky Lexus na celém světě. Jeho nejnovější generace ve verzi L je o 11 centimetrů delší než verze standardní, díky čemuž bylo možné do interiéru umístit třetí řadu sedadel, aniž by tím utrpělo pohodlí cestujících. Modely ve všech verzích výbavy jsou poháněny hybridní jednotkou tvořenou tříapůllitrovým motorem V6 a dvěma elektromotory, přičemž celý systém generuje výkon 313 koní. Vůz je také vybaven inteligentním náhonem na obě nápravy E-Four.

Auto má aktivní tempomat, který působí v plném rozsahu rychlosti, navigaci Lexus Navigation s centrálním osmipalcovým displejem a audiosystém Pioneer s dvanácti reproduktory, subwooferem a připojení pomocí Bluetooth. Bezpečnostní Lexus Safety System+ zahrnuje systém ochrany proti korozi, funkci hlídání jízdního pruhu s aktivním zásahem do řízení, automatická dálková světla a rozpoznávání dopravních značek.

Land Rover Discovery

Vůz debutoval v roce 2016 a dnes je k dostání jeho pátá generace. Výrobce tento model prezentuje jako spojení terénního vozu s výhodami SUV. Ceny začínají na 1 548 316 korunách. V tomto případě se pod maskou nachází čtyřválcový benzínový motor o objemu 2 litry a výkonu 300 koní. O pohon všech kol se stará automatická osmirychlostní převodovka. Za třetí řadu sedadel se v tomto případě připlácí 44 325 korun.

Bez dalšího příplatku dostanete v nejnižší variantě S klimatizaci, digitální rádio, multimediální systém s desetipalcovým displejem a šesti reproduktory. Ve standardní verzi je tempomat s omezením rychlosti, systém, který monitoruje únavu řidiče, asistent pro udržení jízdního pruhu a parkovací čidla vpředu a vzadu. I variantu S lze dovybavit doplňujícími systémy, jako je hlídání mrtvého úhlu nebo systém rozpoznávání dopravních značek.

Mercedes GLS

Označení GLS se objevilo v roce 2015 spolu s faceliftem druhé generace tohoto modelu, která je na trhu od roku 2012. Ceny nejlevnější varianty německého vozu začínají na 1 926 320 korunách. Vůz v této variantě pohání třílitrová dieselová jednotka o výkonu 258 koní, který na všechna kola přenáší devítirychlostní automatická převodovka. Třetí řada sedadel je bez příplatku. Na seznamu výbavy najdete i elektricky sklápěná zadní sedadla, která lze rozkládat a skládat jedním tlačítkem.

Zmíněná varianta výbavy nabízí i dvouzónovou automatickou klimatizaci a CD audiosystém s připojením Bluetooth. Centrální barevný osmipalcový displej stojí 4773 korun a za 20 685 korun si lze dokoupit head-up displej s nastavitelnou obrazovkou. Doplňkové bezpečnostní systémy jsou na seznamu volitelného vybavení. Za podporu jízdy v pruzích a asistenta hlídání mrtvého úhlu si připlatíte 24 822 korun.

Toyota Land Cruiser

Světová premiéra modernizovaného Land Cruiseru 150 proběhla na autosalonu ve Frankfurtu v září loňského roku. Legendární terénní vůz se dočkal rozsáhlé modernizace a všechny jeho varianty dostaly bohatší výbavu. Nová linie karoserie i masky ho přiblížily Land Cruiseru V8. Cena startuje na 1 049 900 korun za základní verzi Live. Automobil je v nabídce s motorem 2.8 D-4D o výkonu 177 koní a pohon přenáší na všechna kola automatická převodovka se šesti rychlostmi.

Sedmimístnou variantu nabízí hned o stupeň vyšší varianta Legend, jejíž pětidveřová varianta začíná na ceně 1 309 900 korun. Třetí řada sedadel je elektricky sklápěná, její součástí je i airbag a sedadla mohou mít kožené čalounění s perforací. Výbava Active Trend za 1 709 900 korun pak navíc zahrnuje i asistenční systémy pro jízdu v terénu, například systém udržující stálou rychlost v terénu (Crawl Control), zadní diferenciál (LSD Torsen), sledování terénu pod vozidlem nebo panoramatický monitor.

SUV Magazín

OffROAD 4x4magazín byl jedním z prvních titulů, jež jsme uvedli na trh. Přestože opravdových terénních vozů v posledních letech ubývalo, náš časopis měl stále své věrné čtenáře - možná i proto, že jiné tituly reagovali svým obsahem spíše na trend úspornějších vozů, kterým věnovali většinu prostoru.

SUV Magazín has 48 posts and counting. See all posts by SUV Magazín