Záchranářský Land Rover Discovery má ve výbavě dron

Speciálně upravený Land Rover Discovery se stal aktivní součástí flotily zásahových vozidel Červeného kříže. Vůz bude sloužit u týmů určených pro řešení následků katastrof jako mobilní řídicí centrum. Ve výbavě má navíc osmirotorový dron.

Speciálně navržený a zkonstruovaný model Discovery využívá nejmodernější komunikační vybavení zahrnující také pokrokový osmirotorový dron. Na něj je připevněna termovize s dlouhým dosahem schopná lokalizovat osobu na vzdálenost až 440 metrů, respektive vyhledat vozidlo ze vzdálenosti téměř 1000 metrů. Operátor může sledovat dronem nalezené objekty jednoduše tak, že klikne na dotykovou obrazovku hlavního ovládacího počítače, čímž získá přesné souřadnice. To je klíčové při řízení záchranných prací.

Discovery bude při mimořádných událostech sloužit jako mobilní řídicí středisko, ze kterého mohou experti Červeného kříže řídit záchranné operace. Speciální vybavení zahrnuje čtyři rádiové antény, osvětlení celého okolí vozu a karbonovou konzoli v zavazadelníku obsahující veškeré komunikační vybavení. Díky tomu mohou pracovníci Červeného kříže koordinovat záchranné práce hned, jakmile dorazí na místo události. Ve dne i v noci.

Základem je Land Rover Discovery TD6 osazený třílitrovým vznětovým motorem s výkonem 258 koní. Tato motorizace umožňuje posádce dorazit na místo události rychle za všech podmínek a tam poskytovat informace potřebné pro zlepšení reakčních časů a koordinace nouzového plánování. Automobil vyvinutý na základech konceptu Project Hero je výsledkem osmnáct měsíců dlouhé spolupráce mezi divizí Land Rover Special Vehicle Operations a rakouským Červeným křížem.

Foto: Land Rover

 

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník