Historie SUV Subaru Forester – Druhá generace

Japonské SUV Subaru Forester mělo premiéru v listopadu 1995 na Tokijském autosalonu ještě jako koncept nazvaný Streega. V Japonsku se dostalo do prodeje o dva roky později. Na trhu vydrželo sedm let do nástupu jeho druhé generace. Ta byla zajímavá třeba hliníkovou kapotou.

Druhá generace Foresteru byla představena světu v roce 2002 na Chicagském autosalonu. Stejně jako první i tato sdílela platformu s modelem Impreza, vylepšenou a upravenou pro potřeby kompaktního SUV. Nový model dostal hliníkovou kapotu a další modifikace pro redukci hmotnosti.

Sportovní hrátky

Subaru Forester ve verzi STI

Novinkou byla rozšířená nabídka motorizace o přeplňovaný benzínový 2,5 litr o výkonu 164 kW (224 k) s 319 Nm točivého momentu. V roce 2004 spatřil světlo světa i Forester STI, osazený stejným motorem jako Impreza STI, ovšem díky konstrukčním inovacím dosahoval výkonu 237 kW (324 k). Pokud hodláte otevřít inzertní servery a hledat tohle SUV, zadržte. Forester STI se prodával jen na japonském trhu.

Forester s Motorem roku

Zimní radovánky s Foresterem

Roku 2006 prošel Forester faceliftem a s ním spojenými karosářskými inovacemi. Motor 2,5 změnou kompresního poměru dosáhl výkonu 169 kW (230 k) a vyhrál v témže roce mezinárodní soutěž „Motor roku“. Stejný agregát pracoval ve WRX STI a v SAABu 9-2X AERO, což je převlečený Forester s jiným logem. V Číně se druhá generace prodávala mezi léty 2012-2014, měla čtyřválec 1,5 litru, pětistupňový manuál a jmenovala se YEMA F99.

 

Přečtěte si test současné generace Foresteru

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník