Klymčiwa čeká operace, po nehodě je v umělém spánku

Českého motorkáře Ondřeje Klymčiwa, který vážně havaroval ve třetí etapě 40. ročníku Rallye Dakar, udržují lékaři v umělém spánku. Pečují o něj v peruánské Limě. V sobotu ho čeká podle jeho týmových kolegů operace. Pak ho lékaři probudí z umělého spánku.

Operace čeká Klymčiva v sobotu

Ve středu v noci dorazil do posledního peruánského bivaku člen Klymčiwova týmu David Veselý, který byl za Ondřejem v nemocnici. A Radiožurnálu potvrdil, že český závodník je ve stabilizovaném stavu: „Ondra leží v umělém spánku. Je v něm udržován záměrně, protože má zhmožděné plíce a frakturu dvou obratlů. Zdravotní stav je stabilizovaný. Není v žádném přímém ohrožení života. Veškeré výsledky testů se den ode dne lepší.“

Pořadatelé odvážejí Ondrovu motorku po nehodě

Péče ve špičkové nemocnici

Po těžkém pádu byl Ondřej Klymčiw nejdřív převezen do nemocnice v peruánské Ice a až následně transportován do většího zdravotnického zařízení v hlavním městě Limě. Podle Veselého jde o jednu z nejlepších peruánských nemocnic. „Je perfektně vybavená – jak přístroji, tak personálně.“

Hned po nehodě se objevily informace, že má Ondřej Klymčiw zranění hlavy. „Informace byly nejdřív kusé. Jak od pořadatelů, tak od lidí, kteří byli někde poblíž a ten pád Ondry viděli. Nejhorší byly ty první hodiny, než se nám podařilo dostat do Limy a promluvit si s lékaři. Naštěstí se nepotvrdily informace, že by měl mít Ondra vážný úraz hlavy. Největším problémem je fraktura dvou obratlů,“ uzavírá David Veselý.

Havarovali i další čeští motorkáři

Po extrémně dlouhé a náročné páté etapě Rallye Dakar skončil další český závodník Rudolf Lhotský. Při nájezdu z duny na dunu se podíval do navigace v momentu, kdy vjel do díry. V tu chvíli se břichem napíchl na řídítka. Dojel do bivaku, kde ho prohlédli lékaři rallye a odvezli na vyšetření do nemocnice, aby vyvrátili vnitřní krvácení. Naštěstí o vážné zranění nejde, ale Lhotský, který byl průběžně 91. v pořadí motorkářů, se rozhodl dát na rady lékařů a ukončit své účinkování v soutěži.

Přejetá motorka a výměna gum

I první Češka na Rallye Dakar na motorce Gabriela Novotná měla „štěstí“. Na její motorku totiž za dunou najelo auto a přejelo ji. Novotná naštěstí byla stranou, s motorkou se dalo dojet do cíle, kde byla pro šestou etapu z Peru do Bolívie opravena. Takže česká motorkářka pokračuje dál.

Pátá a poslední peruánská etapa potrápila i jiné týmy. Například Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem museli po cestě vyměnit všech sedm pneumatik. Pak je ještě trápily navigační zmatky. V pátek budou mít účastníci Rallye Dakar den volna, v sobotu je čeká první čistě bolivijská etapa dlouhá 727 kilometrů, s měřeným úsekem dlouhým 425 kilometrů.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 99 posts and counting. See all posts by Jan Říha