Ogier je po Katalánské rallye blízko pátému titulu

Francouz Sébastien Ogier má na dosah titul mistra světa v automobilových soutěžích. Katalánskou rallye sice vyhrál Brit Kris Meeke právě před čtyřnásobným světovým šampionem. Jenže Ogierův letošní největší soupeř Belgičan Thierry Neuville soutěž nedokončil a klesl na třetí místo v seriálu mistrovství světa.

Mekke a jeho Citroën na cestě za triumfem

Kris Meeke na Citroënu porazil Ogiera v Katalánsku o 28 sekund a dojel si pro své páté vítězství v kariéře. V této sezóně vyhrál podruhé. Přitom se mu po březnovém triumfu v Mexiku nedařilo. Dokázal bodovat jen osmou příčkou ve Finsku. „Nezáleží na tom, kolikrát jste na kolenou, ale na tom, kolikrát se zvednete. Tohle byl úžasný víkend,“ zářil osmatřicetiletý jezdec. Vítězství by mu mohlo přinést prodloužení angažmá v Citroënu. Celkově je totiž Meeke až devátý.

Největší soupeř Ogiera havaroval

Neuville musel ze soutěže odstoupit

Přemotivovaný Neuville nezvládl závěrečnou etapu, do které vstupoval kvůli technickým problémům na pátém průběžném místě. Ve třetí rychlostní zkoušce dne zničil pravé přední kolo svého speciálu Hyundai a musel v soutěži skončit. Opakovala se tak historie z předchozího podniku Německé rallye. Tentokrát Neuvilla trápily už ve druhé etapě potíže s hydraulikou. Na největšího soka Ogiera po jejím konci proto ztrácel 40 sekund. „Dělali jsme všechno pro to, abychom se vrátili zpátky nahoru. Po technických problémech jsme neměli jinou možnost než za to vzít, a to jsme udělali. Nic si nevyčítám,“ řekl po svém konci v soutěži Neuville.

Kopecký bodoval

Kopecký skončil v Katalánské rallye devátý

Na body si v Katalánské rallye potřetí v sezoně sáhl tovární jezdec Škody Jan Kopecký. V kategorii WRC2 skončil druhý o necelých 32 sekund za Finem Teemu Suninenem s Fordem.

Do konce šampionátu zbývají dva poslední podniky. Ten příští se jede koncem října ve Walesu, kde může Francouz Ogier potvrdit své kralování v mistrovství světa v rallye.

Výsledky Katalánské rallye:

1. Meeke, Nagle              (Brit., Ir./Citroën C3)                3:01:21,1

2. Ogier, Ingrassia           (Fr./Ford Fiesta)                        -28,0

3. Tänak, Järveoja           (Est./Ford Fiesta)                      -33,0

…9. Kopecký, Dresler     (ČR/Škoda Fabia R5)                -8:54,5

Průběžné pořadí (po 11 z 13 soutěží):

1. Ogier                 198              (Fr./Ford Fiesta)

2. Tänak                161              (Est./Ford Fiesta)

3. Neuville           160              (Belg./Hyundai i20)

…16. Kopecký       7                  (ČR/Škoda Fabia R5)

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.