Kopecký dominoval na Bohemia rallye a má titul

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký to vzal hopem. Vítězstvím v Bohemia rallye si s předstihem zajistil titul mistra České republiky v automobilových soutěžích. Domácí závod mladoboleslavské automobilky vyhrál už posedmé a stal se nejúspěšnějším jezdcem v historii této soutěže.

Oslava triumfu na Bohemce i v šampionátu

Kopecký nedal letos nikomu jinému šanci. Vyhrál všech pět dosavadních letošních domácích soutěží. Pětatřicetiletý pilot se do čela soutěže s centrem v Mladé Boleslavi dostal po druhé z jedenácti rychlostních zkoušek a první místo už nepustil. Druhého Václava Pecha na Fordu porazil o minutu a devět sekund, Jan Černý se Škodou Fabia R5 ztratil ještě skoro další půlminutu.

„Bylo tady proměnlivé počasí, takže to bylo náročné. V sobotu i v neděli byly některé vložky hodně těžké. Rezerva je vždy, dokud člověk nevyletí ven. V sobotu jsme jeli hodně rychle, v neděli už bylo tempo hlavně udržovací. Hlavně na erzetě Radostín bylo k chybě hodně blízko. Vyhráli jsme doma pod komínem, čímž je zisk titulu výjimečný,“ hodnotil Kopecký průběh soutěže.

Václav Pech si připsal už páté stříbrné umístění v letošní sezóně. „Honza nám trošku ujel, ale druhé místo jsme si pohlídali celkem s přehledem. A i když to byl boj, tak máme relativně velký náskok, takže naprostá spokojenost,“ řekl v cíli realisticky Pech.

Úspěšný návrat Romana Kresty

Do startovní listiny Rallye Bohemia se po třech letech vrátil Roman Kresta. Pětinásobný český šampion a šestinásobný vítěz této soutěže dojel pátý. Hlavně v sobotu ztratil v boji se špičkou závodu špatnou volbou pneumatik. „I tak jsem spokojený. Byl to složitý a náročný závod. Jako všechny Bohemky, které jsem jel. Zvolili jsme jednou špatně pneumatiky, ale to se stává. Celkem to ale bylo dobré. Teď už se těším na Barumku. Odzkoušeli jsme to, co jsem potřeboval, a získal jsem informace,“ pochvaloval si Kresta, který si dokonce připsal vítězství v jedné z rychlostních zkoušek. Příští podnik Barum rallye Zlín se pojede 25. až 27. srpna.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.