Estonec Tänak poprvé vyhrál závod MS v rallye

Estonský jezdec Ott Tänak s Fordem vyhrál Italskou rallye a připsal si premiérový triumf ve světovém šampionátu. Do čela mu pomohly problémy soupeřů z týmu Hyundai, v cíli měl náskok 12 sekund před Jarim-Mattim Latvalou z Finska. Jan Kopecký skončil na Sardinii desátý a vyhrál pořadí WRC2.

Tänak byl po pátku třetí, k posunu mu pomohla nejdřív porucha brzd Belgičana Thierryho Neuvillea a pak jezdecká chyba novozélandského lídra Haydena Paddona. Po sobotě vedl devětadvacetiletý Estonec před Latvalou o 24 sekund a ve zbývajících čtyřech rychlostních zkouškách první místo bez potíží udržel. Triumfoval poprvé při svém třiasedmdesátém startu v seriálu mistrovství světa.

Celkový vítěz Ott Tanak z Estónska na trati

„Co na to říct, je to dobrý pocit,“ užíval si úspěchu Tänak. „Tenhle víkend byl náročný, ale celá první polovina sezony byla skvělá. Nový vůz a silný týmový kolega Sébastien Ogier mě nutí jet ostře. Doufám, že to je první z mnoha vítězství. Sedá si to a vypadá to, že máme celkově silný tým i auto,“ dodal vítěz na Sardinii. V sedmém závodě pestré sezóny triumfoval už jako pátý jezdec. Letos vybojoval už čtvrté medailové umístění.

Neuvilla zbrzdily brzdy

Obhájce prvenství Neuville dojel třetí s víc než minutovou ztrátou. „Celkově to nebyla špatná rallye. Škoda problémů s brzdami, to nás tady možná stálo vítězství,“ řekl úřadující vicemistr světa, který na druhém místě v celkové klasifikaci snížil ztrátu na lídra Sébastiena Ogiera z Francie na 18 bodů. Tänak se posunul na třetí místo před Latvalu.

Belgičan Thierry Neuville skončil na Sardinii třetí

Světový šampion Ogier obsadil po pomalejším začátku a sobotním defektu páté místo. „Z hlediska mistrovství to nebyl zrovna nejlepší víkend, ale co se dá dělat. Ott si vítězství zasloužil a pro tým je to skvělé,“ uvědomuje si Francouz.

Po penalizaci za nedokončenou úvodní etapu kvůli poškození auta při nehodě se do soutěže vrátil Martin Prokop. Problémy ho pronásledovaly dál, v závěru jel ve Fordu Fiesta bez náhonu zadních kol. Stačilo to jen na 29. místo. „Nebyla to naše rallye. Snažili jsme se alespoň dokončit,“ hodnotil Italskou rallye Prokop.

Kopecký vyhrál kategorii WRC2

Desátý Jan Kopecký při třetím letošním startu v mistrovství světa o dvě příčky zaostal za výsledkem z úvodní Rallye Monte Carlo a podruhé vybojoval umístění v první desítce. V kategorii WRC2 premiérově letos zvítězil a prodloužil neporazitelnost Škody Motorsport. V předchozích šesti závodech se o triumfy podělili jeho týmoví kolegové švédský lídr pořadí Pontus Tidemand a Nor Andreas Mikkelsen.

Úspěšná mise Kopeckého na Sardinii

Na Sardinii Kopecký prohrál o necelých šest sekund s Ericem Camillim, který startoval taky s vozem specifikace R5. Francouz, který nebyl do šampionátu přihlášen, ho předstihl v nedělní odpolední sekci rychlostních zkoušek. „Bylo by hezké zůstat před Camillim, ale jel příliš na hraně, zatímco já potřeboval dojet bez zbytečného riskování na první pozici v kategorii WRC2 a zajistit si body do šampionátu,“ přiznal Kopecký, který zůstal v průběžném pořadí MS v kategorii pátý.