Ogier vyhrál Portugalskou rallye a vyrovnal Alénův rekord

Mistr světa Sébastien Ogier s Fordem dokázal vyrovnat rekord legendárního Fina Markku Aléna ze 70. a 80. let. Popáté vyhrál Portugalskou rallye. Po vítězstvích na Korsice a v Argentině skončil druhý Belgičan Thierry Neuville z týmu Hyundai. Český jezdec Martin Prokop obsadil při letošní premiéře v šampionátu čtrnácté místo.

Ogier si dojel pro vítězství v Portugalské rallye – Foto Red Bull

Ogier zvítězil v pěti z devatenácti rychlostních zkoušek, do vedení se dostal po sobotní dvanácté erzetě. Do té doby vedl jeho týmový kolega Ott Tänak z Estonska, kterého zbrzdilo poškození auta.  Čtyřnásobný světový šampion Ogier triumfoval v Portugalsku už se třetí značkou. V letech 2010 a 2011 tam slavil triumfy za volantem citroënu, v následujících dvou letech dominoval s Volkswagenem. V letošní sezóně s Fordem vyhrál podruhé, ovládl už zahajovací Rallye Monte Carlo.

„V Monte jsme měli nový vůz a vyhráli. Tady jsme měli také nové auto a opět vítězství. Je fantastické být zase úplně nahoře na pódiu. Díky týmu, auto bylo perfektní,“ radoval se v cíli Ogier.

Celkově druhý Neuville ztratil na Ogiera 15,6 sekundy, třetí skončil už s minutovou ztrátou další pilot týmu Hyundai, Španěl Dani Sordo. Na Tänaka zbylo čtvrté místo, získal k tomu navíc pět bonusových bodů za vítězství v závěrečné power stage, v níž o čtyři desetiny porazil Neuvillea.

„Dělal jsem, co se dalo, ale nestačilo to. Celý víkend jsem se trápil se zadní částí vozu. Fiesty byly rychlejší, tentokrát jsme na ně neměli,“ litoval Neuville.

Prokop na startu po víc než půl roce

Prokop na šotolině Portugalské rallye

Český pilot Martin Prokop, který se v posledních dvou sezónách věnuje taky vytrvalostním soutěžím, byl na startu mistrovství světa v rallye poprvé od loňského října. S Fordem Fiesta starší specifikace nabral na Ogiera víc než patnáctiminutovou ztrátu. V neděli hájil patnácté místo, ale po havárii norského jezdce Škody a do té doby suverénního lídra kategorie WRC2 Andrease Mikkelsena v posledním testu poskočil o místo nahoru. Druhou výkonnostní třídu tak ovládl další pilot týmu Škoda Motorsport Pontus Tindemand ze Švédska, který si připsal čtvrté vítězství v sezoně.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.