SPECIÁL: Čtyřkolky od Subaru za polárním kruhem

Na chladném severu se daří polárním zvířatům a čtyřkolkám značky Subaru. V rámci exkluzivní akce jsme navštívili Finsko a ponořili se naplno do atmosféry rodinné komunity, plochých benzinových motorů a špičkové japonské techniky.

Letmým pohledem na displej iPhonu sledujeme předpovědět počasí, který pro cílovou oblast Kittilä ležící na severu Finska hlásí teplotu vzduchu -20 stupňů Celsia a pocitovou teplotu dokonce -30 stupňů Celsia. O tom, že na místě bude vážně zima, není pochyb. Hřeje nás fakt, že po několika hodinách letu na nás budou čekat nejnovější modely Subaru s vyhřívanými sedadly.

První kopanec dostáváme hned po vystoupení z letadla, venku je totiž -24 stupňů Celsia, a to vám zmrzne i rýma v nose. Rychle přebíháme k autům, skáčeme do Imprezy a vyrážíme po silničkách až na hotel. Vzhledem k teplotě nám namrzají okna i zrcátka, takže výhřevy pracují naplno. V zimě se ve Finsku na velké rychlosti nebo hrdinství nehraje, bezpečnost, rozvaha a dobré osvětlení tady hrají hlavní roli.

Jistou zvláštností jsou nazuté zimní pneumatiky Nokian Hakkapeliitta, na asfaltu jsou až nepříjemně hlučné, ale na zasněžených cestách fungují na jedničku. Aby také ne, když jsme 170 kilometrů za severním polárním kruhem ve středisku Levi, zmrzlé je tu zkrátka všechno. Absolvujeme tiskovou konferenci, diskutujeme s kolegy a jdeme spát, protože druhý den bude sníh létat vzduchem.

Kompletní speciál najdete v SUV Magazín 2-2019 se SsangYongem Rexton na obálce a Subaru Forester na malé obálce. Pospíchejte, dokud čísla ještě jsou. Případně navštivte náš web https://www.casopisyknihy.cz/, kde si můžete objednat i starší čísla.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník