DAKAR: Kam zavítá dakarská karavana přístě?

Rallye Dakar skončila a před pořadatelským týmem znovu zeje prázdný papír. Kam zavítá dakarská karavana příště?

Zatím pokaždé se pořadatelské organizaci A.S.O. podařilo vybruslit z kritické situace a dakarskou rallye zachránit. Platilo to především v roce 2008, kdy padlo rozhodnutí o přesunu na jihoamerický kontinent. Po počátečním váhání jej organizátoři dokázali vytěžit a najít vhodné trasy, byť za cenu delších spojovacích přesunů. V Jižní Americe ovšem zůstali závislí na sponzorských vkladech ze strany hostitelských zemí.

Přesné částky jsou samozřejmě tajeny, ale pokaždé šlo o sumy ve výši několika milion dolarů. Největším přispěvatelem byla vždy Argentina, země motorsportu zaslíbená. Dokud byla dakarská soutěž v kurzu, vedla přes tuto zemi. Příspěvky Chile, Peru, Bolívie a Paraguaye byly pokaždé výrazně menší. V roce 2017 dokonce soutěž přijela do Paraguaye jen na předstartovní bivak, slavnostní start a prolog, pořadatelé zinkasovali a odjeli. Zatímco v Africe organizátor místním vládám platil hlavně za zajištění základní bezpečnosti, v Jižní Americe inkasuje za hostitelství, které se už ale poněkud okoukalo. Z příspěvků zemí je pokryt zejména pronájem velké zaoceánské lodi pro transport techniky z Evropy a zpět.

Celý článek najdete v SUV Magazínu 2-2019, který má na obálce SsangYong Rexton. Časopis už je na stáncích a najdete ho i na čerpacích stanicích Benzina.

Foto: Marian Chytka

SUV Magazín

OffROAD 4x4magazín byl jedním z prvních titulů, jež jsme uvedli na trh. Přestože opravdových terénních vozů v posledních letech ubývalo, náš časopis měl stále své věrné čtenáře - možná i proto, že jiné tituly reagovali svým obsahem spíše na trend úspornějších vozů, kterým věnovali většinu prostoru.

SUV Magazín has 48 posts and counting. See all posts by SUV Magazín