TÉMA: Každodenní vychytávky usnadňující řidičský život

Dnešní moderní SUV jsou plná asistenčních systému, které dělají život s autem a jeho řízení snadnější. Vybrali jsme pro vás několik praktických pomocníků, o jejichž existenci možná ani nevíte.

Adaptivní přední světlomety

Je noc, jedete do zatáčky, nevidíte do ní. Potenciálně nebezpečné situaci umí předcházet adaptivní světlomety, které reagují na polohu volantu a přizpůsobují se směru i rychlosti jízdy. Někdy světla spolupracují také se satelitní navigací, takže osvětlí prostor před autem ještě dřív, než řidič plně zareaguje.

Automatický přepínač dálkových světel

Ptáte se, na co je malá kamera za čelním sklem? Jednou z jejích funkcí je sběr dat k automatickému přepínání mezi tlumenými a dálkovými světly. Pokud systém detekuje světla protijedoucích aut nebo zadní lampy vozidel vpředu, vypne dálkové. Problém s oslněním může nastat, pokud ostatní šoféři jedou s prasklou žárovkou nebo její světelný kužel kryje překážka – většinou horizont či svodidla. Často tím trpí řidiči kamionů s vysoko posazenou kabinou.

Podrobný popis ostatních asistenčních systémů najdete v prvním letošním SUV Magazínu (1/2019), který má na obálce dakarskou tatrovku.

 

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník