DAKAR 2019: Dobrodružství v dunách Peru

Jedenačtyřicátý Dakar skončil. Už v cíli toho minulého, jubilejního čtyřicátého, bylo jasné, že se organizační tým Etienna Lavigneho ocitá v patové situaci: odřekla Argentina a Bolívie, bledě to vypadalo s účastí Chile, jedinou záchranou a jakousi nouzovou situací se ukázalo být právě Peru s nevelkou plochou pro závodění, zato však s pravými dakarskými úseky, vedenými krásnou severní částí pouště Atacama.

Po finiši skončeného ročníku už víme, že letošní Dakar nebyl pouhou náhražkou, ani lacinou výplní ve stylu Central Europe Rally. Chybějící maratonskou délku a étos putování „odněkud někam“ musel nahradit náročností, stupňovanou ve své intenzitě den ode dne.

Má to tak být? Inu, elita tohoto druhu závodění takový vývoj akceptovala a sama ho aktivně spoluvytváří, byť letošní kompaktní podoba dakarského závodu byla alespoň z poloviny dílem vynuceným geografickými okolnostmi. Špička tohoto sportu už odhodila nostalgii po afrických terénech, volání dálek a karavanovému putování z místa na místo do magického cíle.

Závodění se zúžilo na každodenní bezprostřední maximalizaci okamžitého výkonu a intenzivní navigátorskou práci s hledáním kontrolních bodů rozesetých všude okolo, také nápadně zrychlilo, jako se (bohužel) zrychluje doba sama. Rallye Dakar se z „dálkového maratonu“ transformovala přes „pouštní dálkovou rallye“ na „rallye v poušti“. Love it or leave it.

Celý speciál Dakar 2019 včetně luxusních fotek od Mariana Chytky najdete v SUV Magazínu 1/19 s tatrovkou na obálce. Tak pospíchejte pro časopis, dokud ještě je!

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník