Švédsko s medvědem: Déšť, kolony a Stockholm

Pořád prší, ale na to už jsme si ve Švédsku celkem zvykli. Tady je poslední ochutnávka z naší cesty po Skandinávii. Celý cestopis najdete už brzy v novém SUV Magazínu.

Startujeme vstříc ostrovnímu Stockholmu. S blížícím se velkoměstem houstne doprava, ale nakonec se po čase dostáváme i do Starého města. Hledáme místo k parkování, což není snadné a už vůbec ne levné.

Velká atrakce leží nedaleko centra a jmenuje se Vasa. Jde o gigantickou loď ze 17. století, kterou potkal podobný osud jako legendární Titanic. V důsledku špatné konstrukce, otevřeným střílnám a vnějším vlivům se tehdy jedna z největších bitevních lodí potopila zhruba dva kilometry od místa vyplutí. Dnes je vystavená v muzeu.

Napínáme motorové plachty a vyplouváme zpátky do Gnesty. Jenže ve Stockholmu nás kolona nemine, tady jsou na denním pořádku. Z města se vymotáváme tří hodiny a poté míříme zpátky na jih, do Evropy.

Více o legendární švédské lodi, poměrech ve Stockholmu a zajímavostí ze Švédska najdete v novém SUV Magazínu, který vychází koncem října.

Archiv předchozích dílů a expedice najdete zde.

 

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník