Terénní horečka láká cestovatele do Spojených států

(Komerční prezentace) Coloradskými horami a pouštěmi Utahu se nese burácení benzinových motorů. Pravověrné off-roady brázdí kamenité průsmyky a víří písek po nekonečných pláních. Centrální část Spojených států nabízí nezapomenutelný řidičský zážitek a úchvatnou živou přírodu.

Vyřízení průvodních dokumentů je otázkou několika dnů, pak stačí jen sednout do letadla a vystoupit v hlavním městě Colorada. Seriózní cestovní agentura vám zajistí i letištní transfer, ubytování a program na míru. „Denver reflektuje typickou severoamerickou kulturu,“ popisuje zkušený cestovatel Petr. „Značkové oblečení a potraviny jsou tam výrazně levnější než u nás. Vyplatí se sem přijet s poloprázdným kufrem,“ dodává.

Milovníci terénních aut se sjíždí do Ouray a Telluride, což jsou posvátná místa off-roadu. Pronájem upraveného auta stojí zhruba 200 dolarů na den. Na strmých skálách stoupají po značených trasách převážně buginy, jeepy, chevrolety, toyoty nebo pick-upy od Fordu. „Jezdí se i v nadmořských výškách kolem 4000 metrů,“ vysvětluje zkušený český průvodce Ondra, který dlouhodobě žije v Coloradu.

Křižování krajinou a národními parky otevírá pohled na čistou přírodu. Podél cest běhají veverky, syslové nebo medvědi. Nad hlavami posádek létají kolibříci či orli. „Doporučujeme sem vyrazit se zkušeným průvodcem. Ten vám ukáže místa, kam byste se normálně nedostali,“ radí dobrodruzi. Po cestě není problém narazit na původní dřevěné osady nebo opuštěné zlaté doly. „V coloradských horách rostou hojně houby, kterých si nikdo nevšímá. Po chvilce sběru tak máte plný košík pravých hřibů,“ dodali.

Oblasti jsou protkané trasami s příznačnými názvy, které jsou rozdělené délkou i náročnosti. Cestovatel Petr zaručuje, že si výlet naplno užijí také off-roadem nepolíbení řidiči. Na místě si prý všichni pomáhají. Pokud má někdo poruchu, ostatní zastaví a přidají ruce k dílu.

Mohyly a chřestýši

Za necelé čtyři hodiny jízdy směrem na severozápad se svět změní k nepoznání. Mohutné skály vystřídají tuny písku a chřestýši. Ondřej na Utahu miluje vyhlášené pískovcové mohyly. „Jde přesně o ty, které vídáte ve filmech. Naživo jsou úchvatné,“ vypráví. Petr varuje před nerozvážnou cestovní volbou. „Některé úseky jsou hodně těžko sjízdné, například Hell‘s Revenge. Přes nebezpečná místa vás kvalifikování průvodci určitě nepovedou,“ upozorňuje.

Coloradská off-roadová sezona začíná zhruba v květnu a končí úderem listopadu. V zimě jsou trasy většinou zavřené nebo neprůjezdné kvůli sněhu. V Utahu se dá jezdit celoročně. „Na expedici si vyhraďte minimálně deset dní, jinak toho moc neuvidíte,“ radí Ondra. „Nezapomenutelný zážitek stojí se vším všudy asi 80 tisíc korun,“ dodává. „To, co uvidíte v coloradských horách a pouštích státu Utahu, nikde jinde nezažijete,“ lákají na netradiční výlet zkušení cestovatelé Petr a Ondřej. Více informací najdete na webu Adventure tours.

Článek je komerční prezentace.

SUV Magazín

OffROAD 4x4magazín byl jedním z prvních titulů, jež jsme uvedli na trh. Přestože opravdových terénních vozů v posledních letech ubývalo, náš časopis měl stále své věrné čtenáře - možná i proto, že jiné tituly reagovali svým obsahem spíše na trend úspornějších vozů, kterým věnovali většinu prostoru.

SUV Magazín has 47 posts and counting. See all posts by SUV Magazín