Britové staví nejrychlejší SUV světa, jede přes 320 za hodinu

Britský úpravce Lister si vzal do parády Jaguar F-Pace SVR a rozhodl se mu nasadit korunu krále rychlých SUV. K dosažení ambiciózního cíle pomáhá autu vylepšený přeplňovaný osmiválec s obrovským výkonem. Díky karbonové dietě dosahuje zrychlení z nuly na sto za 3,5 vteřiny a ručička tachometru se zastaví až za hranicí 320 kilometrů za hodinu.

O titul nejrychlejšího SUV se uchází přepracovaný Jaguar F-Pace SVR, který má v sérii kompresorem přeplňovaný osmiválec a výkon 550 koní. Technici Listeru auto „poštelovali“ a představili model LFP naladěný na 670 koní.  Kandidát na krále SUV je v maximálce rychlejší než Lamborghini Urus, Jeep Grand Cherokee Trackhawk, Alfa Romeo Stelvio QV a Tesla Model X.

Zástupci úpravce prohlásili, že k dosažení maxima využili odlehčené karoserie s uhlíkovými komponenty. Redukční dieta pomohla Jaguaru zhubnout, což je u větších SUV se sportovními ambicemi žádoucí.

Lister také uvolnil oficiální fotografie, které ukazují závodní styl novinky. Kabinu navíc zkrášlují luxusní materiály, cílem britských inženýrů totiž je nabídnout posádce maximální komfort i v těch nejvyšších rychlostech. Základní cena činí v přepočtu čtyři miliony korun, s doplňkovou výbavou však auto snadno přesáhne pětimilionovou hranici.

Foto: Lister

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 256 posts and counting. See all posts by Jan Majurník