Zemřel Sergio Marchionne. Muž černých svetrů, který spasil Fiat

Ve věku 66 let zemřela jedna z největších postav automobilového světa poslední dekády. Bývalý šéf Fiatu a Ferrari Sergio Marchionne podlehl pooperačním komplikacím. Marchionne z bankrotujícího Fiatu udělal automobilku světového významu. Byl charismatický, prostořeký a s oblibou nosil černé svetry.

Sergio Marchionne k autům přišel celkem náhodou. Až jako padesátník vstoupil coby úspěšný účetní do Fiatu, který v roce 2004 stál na pokraji bankrotu. Aristokratická rodina Agnelliových, která Fiat vlastní, povolala workoholika s čuchem na peníze. A Marchionnemu funkce generálního ředitele slušela.

Zahájil restrukturalizaci, investoval do nových modelů, splácel dluhy. Fiat se začal zvedat. V roce 2009 po splasknutí úvěrové bubliny v USA přispěchal Marchionne na pomoc Chrysleru. Koupil ho skoro zadarmo. A vznikla jeden z největších automobilových koncernů světa – FCA, tedy Fiat Chrysler Automobiles.

Marchionnemu se podařilo to, o co se snažil s Chryslerem už Daimler. Tedy naučit spolupracovat Američany a Evropany. Koncern Fiat začal stavět auta, která se líbila na obou stranách Atlantiku. A to ho proslavilo. Přestože Marchionne dělal i nepopulární rozhodnutí, když například do pozadí stáhl v Itálii velmi oblíbenou značku Lancia, Fiat pod jeho rukama rostl.

Naposledy se Sergio Marchionne na veřejnosti ukázal minulý měsíc v Římě při předávání policejních jeepů italským karabiniérům. V košili, v kulatých brýlích a v černém svetru. Nakupoval je prý v noci, online a ve slevě.

Možná zrovna v době, kdy snil o spasení Fiatu.

 

Foto: Fiat

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 43 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický