REPORTÁŽ: Piknik s Dacií přilákal tisíce lidí, hvězdou byl Duster

V sobotu 16. června se do moravského Šiklova mlýna sjelo necelých osm tisíc lidí na čtvrté neformální setkání zvané Dacia Piknik 2018. Na parkovištích stálo celkem 1797 aut značky. Největší zájem budil nový Duster, se kterým účastníci absolvovali stovky testovacích jízd v terénu.

Už čtvrtý ročník Dacia Pikniku letos přilákal nejvíc lidí, loni jich dorazilo na Moravu asi o osm stovek méně. Akce navazuje na koncept realizovaný v řadě zemí Evropy. Princip události je jednoduchý: majitel auta dostane pozvánku, zaregistruje se přes webový formulář a poté může i s doprovodem nebo rodinou vyrazit na celodenní organizovaný program. Vstupné jde na vrub automobilky, včetně uhrazení základního občerstvení v podobě piknikového balíčku a drobných upomínkových předmětů.

O vysokém zájmu svědčila několikakilometrová kolona na příjezdové cestě. Navzdory horkému letnímu počasí bez mraků někteří spolujezdci dorazili raději na hlavní bránu pěšky. Parkoviště se pomalu plnila auty. Nešlo o výběhové modely, většina dacií nebyla starší sedmi let. Na akci však přijel i veterán z roku 1972, kterého motoristická porota ocenila titulem nejstaršího auta srazu.

Mimo automobilového programu se mohli účastníci bavit pohledem na westernovou show, vyzkoušet si rýžování zlata nebo střelbu z luku. Nechyběly soutěže pro děti i dospělé. Nejatraktivnější odměnou bylo bezplatné zapůjčení Dusteru do konce roku 2018.

Skládáním krabic do nákladového prostoru Dokkeru nebo naložením medvědí rodinky na výlet se bavili lidé všech věkových generací. Na hlavním pódiu probíhala prezentace Dacie Duster a doprovodné aktivity pro děti. Odpoledne zahrála výběr ze svého repertoáru populární kapela Chinaski.

Zájemci o testovací jízdu se museli nejprve zaregistrovat a poté vystát dlouhou frontu. Zhruba dvě hodiny po oficiálním zahájení akce byly místenky téměř vyčerpané. Zástupci automobilky museli dokonce vytyčit trasu navíc. Nová rumunská SUV svezla přes osm set posádek.

„Se svou Dacií Duster jezdím už čtyři roky, a tak jsem byl na testovací jízdu s novou generací zvědavý. Třiceti minutové čekání ve frontě na sluníčku bylo úmorné, nicméně nelituji toho,“ říká pan David, majitel minulé generace Dusteru. „Líbí se mi, jak auto dospělo, hlavně ovladače klimatizace uvnitř.“

Na místě byly vystaveny všechny současné modely rumunské automobilky. Milovníky techniky potěšila prezentace účelových přestaveb nebo záchranářských speciálů Dacia.

Automobilka mimo jiné přispěla 67 tisíci Zoologické zahradě v Liberci na nákup vysokotlakého čističe pro slony. Částku vybrali pracovníci Dacia Butique, kde si mohli návštěvníci koupit propagační předměty výrobce. Dacia Piknik patří každoročně k jedné z největších automobilových akcí v České republice. Už teď se těšíme na příští ročník.

Foto: Dacia

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 237 posts and counting. See all posts by Jan Majurník