Chevrolet Silverado dostane nový úsporný čtyřválec

Chevrolet oficiálně oznámil, že jejich plnohodnotný pick-up Chevrolet Silverado dostane nový čtyřválec turbo-4. Konstrukční řešení umožní počítačům vypnout za jízdy dva válce. Přepracované osmiválce zase za určitých podmínek vypnou dokonce sedm válců. Proč to všechno?

Nový přeplňovaný čtyřválec s objemem 2,7 litru disponuje technologií vypínání válců. Jejich aktivní řízení umožní dva z nich za jízdy vypnout. Motor tubo-4 najdete v základních výbavových stupních Silverada. Tradiční vidlicové osmiválce jdou do prodeje s vylepšeným managementem spalování. Motory V8 6,2 litru a V8 5,3 litru umí běžet i na lichý počet válců. Ve zvláštních případech tak pohání auto pouze jeden válec z osmi.

Zástupci automobilky tvrdí, že nový čtyřválcový motor bude mít vyšší točivý moment než atmosférické šestiválce od konkurenčního Fordu nebo FCA. Technici také díky zástavbě jednotky turbo-4 odlehčili Silverado o 172 kilogramů v porovnání s dosavadním šestiválcem s objemem 4,3 litru.

Čerstvý agregát z dílen severoamerického Chevroletu nabídne výkon 314 koní a sílu 472 Nm už při 1500 otáčkách za minutu. Ve srovnání s původním šestiválcem vzrostl točivý moment o 22 %. Automobilka také slibuje zrychlení plnohodnotného pick-upu z nuly na sto pod sedm vteřin. Technici výrobce tvrdí, že užitečné zatížení zůstane konkurenceschopné Fordu F-150 a RAMu 1500.

Technologii vstříc k úsporám

Automobilka prozatím nezveřejnila oficiální spotřebu paliva. Vzhledem k technickému řešení očekáváme dosud nejnižší benzínový apetit u tohoto modelu. Jelikož jsou pick-upy ve Spojených státech velice populární, instalací úsporné pohonné jednotky přispěje Chevrolet ke snížení emisní stopy. Zákazník pozitivně pocítí změnu u čerpací stanice.

Například v extrémně drahém Los Angeles zaplatíte v průměru za galon (3,785 litru) paliva obdobné specifikace jako má náš Natural 95 3,80 amerických dolarů. To je v přepočtu 84 korun. Naopak Texas potěší řidiče cenou 2,60 amerických dolarů za galon, což dělá v přepočtu 57 korun. Navíc díky daňovým úlevám se v USA pick-up zkrátka vyplatí.

Mimo systému vypínání válců motoru turbo-4 podpoří ekonomický provoz Chevroletu Silverado také několik moderních technologií. Jde například o:

  • Dvojité turbo s náběhem už od nízkých otáček. Nízkotlaké a vysokotlaké.
  • Přepracovaný mezichladič stlačeného vzduchu.
  • Dvě motorové vačky, časování a řízený zdvih ventilů podle otáček motoru.
  • Elektrické vodní čerpadlo, které snižuje zatížení motoru.
  • Aktivní řízení tepla a chlazení motoru.
  • Osmirychlostní automat.
  • Systém stop/start.
  • Přímý vstřik paliva umožňující vysoký kompresní poměr.

Nový motor se objeví pod kapotou Silverada už letos. Pick-up se dočká také přepracovaného šestiválcového turbodieselu v roce 2020.

Foto: Chevrolet

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 237 posts and counting. See all posts by Jan Majurník