Nová Kia Sportage má mild-hybridní diesel

Korejská automobilka ukázala svůj modernizovaný bestseller. Výrobce přepracoval karoserii a interiér auta. Kia Sportage dostala nové bezpečností technologie a ekologické motory. Kompaktní SUV nabídne také výbavový stupeň GT Line a mild-hybridní diesel.

Model Sportage je uváděn na trh v rámci strategického plánu zaměřeného na elektrifikaci aut. Přepracované SUV nabídne širší škálu motorů než dosud. Novinkou je výbavový stupeň GT Line a mild-hybridní turbodieselový dvoulitr EcoDynamics+. Elektromotor a baterie s napětím 48 V pomáhají při akceleraci a snižují zatížení samotného agregátu.

Stávající naftová „sedmnáctistovka“ končí a ke slovu se dostává přepracovaný vznětový motor s objemem 1,6 litru ‚U3‘. Pohonná jednotka disponuje výkonem 115 koní nebo 136 koní. Silnější variantu můžete mít se sedmirychlostním automatem a pohonem 4×4. Jde také o nejekologičtější diesel značky.

Kia předběhla dobu a všechny motory už splňují emisní normu EURO 6d TEMP, která bude platná v Evropské unii až v roce 2019.

Ledové mlhovky

Omlazená karoserie má jiné nárazníky, světla i litá kola až do velikosti 19“. V rámci příplatků se můžete těšit na dekory bočních prahů, kovové kryty nárazníku a pět nových laků. Všechny modely mají dvojitou koncovku výfuku. Novinkou jsou LED mlhovky v designu kostky ledu.

Výbavový stupeň GT Line nabídne černou masku chladiče z lisované oceli, černé a stříbrné kryty nárazníku nebo dekorativní prvky prahů i zádi z tmavého chromu. Zákazníci dostanou také unikátní hliníkové „devatenáctky“.

Uvnitř najdete přepracovaný volant, přístrojový štít či dvoubarevné čalounění v kombinaci černé a šedé. Variantu GT Line zdobí volitelné kožené čalounění s červenými dekory. Multimediální rozhraní se nově objevuje také v nové 8“ bezrámečkové obrazovce.

V rámci asistenčních systémů ADAS stojí za zmínku inteligentní tempomat s funkcí „zastav a jeď“. Ten oceníte především v kolonách. Dále auto sleduje únavu řidiče a monitoruje okolí při parkování.

Automobilka vloni prodala přes 131 tisíc SUV Sportage. Jde o čtvrtinu celkových prodejů značky v Evropě. Korejci nabídnou zákazníkům hybridní, plug-in hybridní, elektrický a mild-hybridní pohon napříč modelovými řadami. Do roku 2025 chce Kia uvést na trh pět nových hybridů, pět plug-in hybridů, pět elektromobilů a jeden vodíkový model. Do prodeje půjde přepracované SUV Sportage už letos.

Foto: Kia

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 237 posts and counting. See all posts by Jan Majurník