Dodge má pro policii stíhací Durango s klimatizací pro psy

Automobilka Dodge rozšířila svoje portfolio o stíhací speciál Dodge Durango. Robustní SUV dostalo kromě policejní výbavy také odladěný motor i pohon 4×4. Nezastaví ho ani náročnější terén, protože má přídavnou redukční převodovku. A na své si přijdou i psovodi se čtyřnohými strážci zákona.

Silný osmiválcový motor Hemi s objemem 5,7 litru vyprodukuje přes 360 koňských sil. Sílu 529 Nm přenáší osmirychlostní automat na všechna čtyři kola. Ty jsou poháněná permanentně. Podle zástupců výrobce jde o nejoblíbenější pohonnou jednotku v policejních autech od Dodge.

Stíhací Durango dostalo zesílené brzdy. Ty dokážou zastavit robustní SUV z necelé stovky na nulu za 41 metrů. Eso v rukávu se skrývá vedle hlavní převodovky. Stíhačka na kolech je vybavena přídavnou redukční převodovkou. Policisté tak mohu operovat i v obtížnějším terénu.

„Neoficiální výsledky testů michiganské státní policie Dodge Duranga modelové řady 2018 vyvolaly mezi zásahovými složkami pozitivní vášnivé debaty. Museli jsme najít způsob, jak takové vozidlo vyrobit,“ řekl Steve Beahm, vedoucí sekce osobních automobilů skupiny FCA v Severní Americe. Navzdory silnému rozruchu kolem policejního speciálu dodává, že osmiválcové Durango 4×4 bude k dispozici pouze po omezenou dobu.

Lepší než originál

Mezi další pozoruhodné vlastnosti Duranga patří světlá výška 205 mm, tažné zařízení na 3265 kg, olejový chladič a vodní čerpadlo se zvýšenou účinností, alternátor s výkonem 220 ampérů a plnohodnotná rezerva pod autem, která standardně zabírá místo v kufru.

Na své si přijdou i psovodi. SUV přizpůsobené jednotkám K-9 jsou k dispozici se třízónovou automatickou klimatizací, aby čtyřnozí bojovníci proti zločinu měli vždy komfortní teplotu.

Pokud si už připravujete bankovní šek adresovaný FCA a řešíte individuální homologaci v EU, musíme vás zklamat. Vylepšené Durango si mohou koupit pouze policejní složky a zaplatí za něj v přepočtu 680 tisíc korun.

Foto: Dodge

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 253 posts and counting. See all posts by Jan Majurník