40 let starou Toyotu FJ40 vydražili jen za dva miliony

Asi nejkrásnější exemplář historické Toyoty Land Cruiser FJ40 s nepochopitelně nízkým nájezdem se prodal v aukci ve Spojených státech. Není to individuální stavba nebo renovace vraku, jde o tovární originál z roku 1978. Nový majitel dal za vůz 100 tisíc dolarů, v přepočtu lehce přes dva miliony korun.

Uloženka z koberce

Tohle zelené FJ s nájezdem 8 473 km se vydražilo na serveru BringATrailer.com. Po roce skromného užívání se ji první majitel rozhodl uložit do skladu. Auto stálo celou dobu ve speciální krabici vyrobené z koberců. Původní vlastník chtěl se svým vozem jednou objet všechny národní parky v Americe.

Jenže osud zasáhl jinak. V roce 2000 majitel zemřel a nestihl si splnit svůj sen. Auto prodala jeho rodina známému restaurátorovi Jonathanu Wardovi. Ten FJ40 také poprvé po dvaceti letech opravil a pak ho prodal kamarádovi. Později šla dokonalá Toyota do aukce.

Podle Warda, který provozuje obchody ICON a TLC4x4, je FJ40 v „absurdně originálním stavu“ se všemi autentickými povrchovými úpravami a zcela bez koroze. Tvrdí, že tak perfektní stav už u jiného auta neexistuje.

Zachovalé sedačky

Dnes si podobnou Toyotu můžete koupit jako stavbu nebo restaurovaný kus. Navíc si jej nechat upravit na přání. Nicméně originál s nízkým nájezdem a dokonalým stavem je výbornou alternativou. Zelený Land Cruiser byl v roce 2000 dodatečně vybaven pouze aftermarketovou klimatizací. Celý systém však můžete demontovat a auto uvést do stoprocentně původního stavu.

Číslo podvozku FJ40289183
Stav tachometru, míle 5 265
Motor 4,2 l, 2F, R6
Převodovka čtyřrychlostní, manuální
Stav původní
Klimatizace, dodatečná TLC 4×4 (2000)
Cena, USD 100 000
Podobný kus už nenajdete

Foto: TLC4x4

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 237 posts and counting. See all posts by Jan Majurník