TÉMA: Čínské klony populárních evropských SUV

Čínský automobilový trh patří mezi největší a nejrychleji rostoucí na světě. Najdete tu modely známých západních automobilek, ale taky domácí výrobky. Číňané se však stále častěji zaměřují na kopírování oblíbených aut. Přinášíme vám nejzajímavější čínské klony evropských SUV.

Landwind X7 a Range Rover Evoque

Facelift modelu X7

Snad nejznámější čínský plagiát vůbec. Kromě karosářských detailů jsou si auta až extrémně podobná. Značka Landwind byla založena v roce 2005 a spadá pod křídla Jiangling Motors Corporation. Kopii Range Roveru Evoque výrobce představil v roce 2015. Pod kapotou X7 pracuje benzínový dvoulitrový motor Mitsubishi s výkonem 190 koní a točivým momentem 250 Nm. Zástupcům Land Roveru se plagiátorství samozřejmě nelíbilo. Soudní spor vyvrcholil ve zrušení designového patentu obou automobilek. V roce 2016 došlo ke kuriózní nehodě mezi originálem a kopií. Samotný Landwind prodává v Evropě pouze MPV CV9.

Brilliance V5 a BMW X1

Brilliance Auto je obchodním partnerem mnichovské automobilky.  Vyrábí, distribuuje a prodává auta BMW na čínském trhu. Díky spolupráci obou výrobců vznikl dokonce elektrický crossover Zinoro.

BMW Brilliance Zinoro

Je s podivem, že Číňané neváhali v roce 2011 ukázat svůj vlastní výrobek. Ten je nápadně podobný mnichovskému crossoveru BMW X1. Východní klon má benzínové srdce s objemem 1,5 turbo (Brilliance) a 1,6 litru (Mitsubishi). Vrcholová verze nabídne dokonce pohon 4×4. Auto se dá koupit v Číně nebo v Rusku.

Laibao SRV a Honda CR-V

Laibao SRV

Robustní SUV Hondy je známé svým stylem a výbavou. Čínská značka Laibao se inspirovala modelem CR-V a vytvořila vlastní rodinné SUV. Výrobce předpokládal, že mu oblíbený vzhled á la stíhačka přinese komerční úspěch. Oproti originálu stála kopie zhruba polovinu. I přes žalobu automobilky zůstalo SRV v Číně zcela legální. Automobilka však slavila právní úspěch na motocyklovém poli. V prosinci roku 2004 vyhrála Honda spor nad značkou „Hongda“, která zaplavila čínský trh lacinými motorkami.

Honda CR-V

Leopard Q6 a Mitsubishi Pajero

Q6 se podobá Pajeru

Takřka identický model legendárního Pajera třetí generace jezdí po čínských cestách pod značkou Leopard Q6. Automobilka ChangFeng vybavila Q6 pohonem 4×4. Motorizace jsou v nabídce dvě. Benzínový atmosférický čtyřválec 2,4 litru (149 koní) nebo přeplňovaný dvoulitr (179,5 koní). Maximální rychlost je 150 km/h a do nádrže se vejde 92 litrů paliva. Auto nabídne pět nebo sedm míst k sezení. V čínském crash testu získal klon Mitsubishi Pajera tři hvězdičky z pěti. Bohužel při čelním střetu je nejvíce ohrožena hlava a levá noha řidiče.

BAIC X424 a Jeep Wrangler

Bok karoserie z Wrangleru, maska z Cherokeeho a světla nápadně podobná Range Roveru. To je čínská představa dokonalého offroadu. X424 je postavený na rámovém základu, stejně jako jeho vzor Wrangler. Terénní BAIC využívá armádní technologie. Brzdy jsou vyztuženy kovem a zadní náprava je zesílená. Pod kapotou pracuje 2,4 litrový benzinový motor DOHC, naladěný na 145 koní a 217 Nm. O řazení se stará pětirychlostní manuál. Do interiéru se vejdou čtyři cestující.

 

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 219 posts and counting. See all posts by Jan Majurník