Autem roku je Karoq, prodeje SUV rostou

Nejnovější škodovácké SUV Karoq je Autem roku České republiky 2018. V novinářské anketě zvítězila novinka se ziskem 1141 bodů před BMW 5 s 1123 body. Za touto dvojicí se umístily modely Opel Insignia, Kia Stinger a Subaru Impreza. Svaz dovozců automobilů zveřejnil také výsledky registrací aut za loňský rok. Češi nakoupili rekordních 271 tisíc aut.

Fabia, Superb, Kodiaq a letos Karoq. Škoda počtvrté ovládla hodnocení 35 českých novinářů. Tentokrát však jen velmi těsným výsledkem, BMW 5 zaostalo za Karoqem jen o 18 bodů. Cenu převzal šéf Škody Auto ČR Luboš Vlček.

Malé škodovácké SUV se začalo vyrábět loni o prázdninách a na trh se dostalo v říjnu. V nabídce má pět motorů, včetně nové zážehové patnáctistovky, která u koncernu střídá čtyřválce o objemu 1,4 litru. Test Karoqu s touto jednotkou plánujeme na leden, zatím jsme vyzkoušeli dvoulitrový diesel 4×4, jehož test si můžete přečíst tady.

Výsledky ankety Auto roku 2018

SUV letí vzhůru

Sdružení automobilového průmyslu v pátek dopoledne také zveřejnilo výsledky registrací aut za loňský rok. V roce 2017 bylo v Česku registrováno rekordních 271 595 vozidel, to je meziročně o téměř 12 tisíc víc. Nejvíc aut udala Škoda, Volkswagen a Hyundai.

Nejprodávanějším segmentem byly loni vozy SUV s podílem přes 24 procent. „Počítáme s tím, že růst bude nadále pokračovat. Před rokem jsme byli pod 20 procenty a ten nárůst je skutečně extrémní a kopíruje situaci v Evropě a ve světě,“ popsal tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný.

Dál klesá podíl naftových motorů v autech, meziročně spadl o pět procent. Na benzín jezdí už přes 58 procent aut. Mizivý podíl mají nadále ekologické alternativy k fosilním palivům: nejvíc aut jezdí na CNG, lehce přes jedno procento.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 43 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický