Land Cruisery se zářezem do dějin 2

Japonská klasika Toyota Land Cruiser nezpochybnitelně patří mezi legendární offroady. Je totiž neskutečně univerzální. Po velkém zájmu čtenářů o článek o Land Cruiserech, které se zapsaly do dějin, jsme se rozhodli přidat ještě jeho druhý díl. 

Sněhové hrátky Land Cruiseru 150 Arctic Trucks

Land Cruiser 150 Arctic Trucks

Nejedna výprava na pól by asi ztroskotala, kdyby nebylo firmy Arctic Trucks upravující terénní vozy do arktických podmínek. A nevynechala pochopitelně ani Toyoty. Tuningová dílna z Islandu se proslavila díky pořadu „Top Gear”. Jeremy Clarkson vyrazil k magnetickému severnímu pólu za volantem Hiluxu upraveného právě firmou Arctic Trucks. Bez jejich pomoci by se neobešli ani vědci, kteří pracují v Antarktidě. Jedním z nejnovějších kousků firmy je balíček AT35 připravený pro Land Cruiser 150. Ten obsahuje 35palcové pneumatiky a 40milimetrové zavěšení, které pomáhají překonat obtížné překážky. Karosérie vypadá mohutněji díky rozšíření blatníků.

Toyota Land Speed Cruiser 200 umí 370 km-h

Land Speed Cruiser 200

Terénní auta nevznikají proto, aby lámala rychlostní rekordy. Během offroadových závodů se stejně jako výkon motoru počítá i jeho odolnost, jízdní vlastnosti a terénní schopnosti. Land Speed Cruiser, který debutoval na veletrhu SEMA v roce 2016, je ale jiný. Benzínový motor V8 o objemu 5,7 litru se dvěma turbodmychadly a neuvěřitelným výkonem 2000 koní rozjel tento vůz na rychlost 370 km/h. Nejrychlejší terénní vůz na světě vytvořil tým Toyota Motorsports Technical Center z Los Angeles.

Toyota Land Cruiser 200 IgnitionLIVE

Land Cruiser slaví ďábelská léta

Land Cruiser jezdí po silnicích i mimo ně už 66. rokem. Za tu dobu spatřilo světlo světa mnoho jeho generací, variant, typů karosérie, ale i nesčetné modifikace. S tímto legendárním tereňákem se dá udělat skoro cokoli. Postavit závodní auto, terénní přepravní vůz, auto na expedice, vozidlo pro vojáky i speciální úkoly. Dá se zvýšit i snížit zavěšení, snížit je, udělat z něj báječný prototyp nebo ho pečlivě udržovat v původním stavu.

Land Cruiser ale může být i elegantním reprezentativním vozem pro ty, kdo žijí aktivním životem. Modely 150 a 200 jsou bohatě vybavené a patří spíš do kategorie aut prémiové třídy. Zato sedmdesátka, která se vyrábí nepřetržitě už 33 let, je dokonalý tahoun a pracovní auto. Prostě Land Cruiser je univerzál, který má v DNA zakódován dobrodružný duch.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 99 posts and counting. See all posts by Jan Říha