Outdoorový koncept Toyota FT-AC hvězdou v Los Angeles

Toyota na autosalonu v Los Angeles ukáže nový atraktivní terénní koncepční vůz „Future Toyota Adventure Concept“ (FT-AC) pro aktivní životní styl. Má odnímatelné kamery v zrcátkách, přenosné LED mlhovky i další vychytávky.

Integrovaný nosič na kolo je výsuvný

„FT-AC je vytvořen pro outdoorové nadšence, kteří chtějí během víkendu vyrážet na výpravy do neznáma,“ přibližuje studii Jack Hollis, viceprezident divize Toyota. Cestovatelům všeho druhu FT-AC připomíná, že úžasným zážitkem může být samotná cesta – nejen její cíl.

Superuniverzální světla

Studie FT-AC disponuje velkorysou světlou výšku

Velká široká maska chladiče konceptu FT-AC v černém odstínu je lemována výkonnými LED světlomety. Za nevlídného počasí nebo nepříznivých podmínek osvětlují cestu mlhová světla, která se dají z držáku vyjmout a používat jako přenosná svítilna. Je možné jen také upevnit na horské kolo a vypravit se na noční jízdu. Ve spodní části karoserie je FT-AC vybaven dvojicí háků pro případné vyproštění vozidla. Spodek vozu pod krátkým předním i zadním převisem chrání před kameny i jinými překážkami kryty.

Konstrukce FT-AC vychází z dlouhého rozvoru a širokého rozchodu kol. Extra široké lemy blatníků chrání boky karoserie a zdánlivě se vznášejí nad 20″ koly s mohutnými terénními pneumatikami. Kvalitní obutí a velkorysá světlá výška FT-AC přímo vybízejí k extrémním offroadovým kouskům.

Pro lovce zážitků

Robustní střešní nosiče v loveckém stylu umožňují převážet nejrůznější outdoorové náčiní. LED poziční světla v předních rozích zajišťují dostatečné osvětlení kolem vozidla. Mohou podle potřeby osvětlovat terén vpředu nebo fungovat jako přisvětlení pro kamery zabudované do bočních zpětných zrcátek.

 

 

Infračervené kamery v zrcátkách dokáží zaznamenávat průjezd terénem a podobně jako mlhová světla je možné je z vozidla vyjmout. Zabudovaný Wi-Fi hotspot automaticky odesílá záznam do cloudového úložiště, kde se dá v reálném čase upravovat a zveřejňovat příspěvky pomocí mobilního zařízení. Wi-Fi konektivita navíc cestovatelům umožňuje vysílat živé přenosy přímo z výpravy.

Vzadu je pokrokově řešený integrovaný nosič na kolo s funkcí výsuvu. Posádka může využívat lokační funkce FT-AC k nasměrování zpět na základnu.

Bude i hybrid se čtyřkolkou?

FT-AC je sice designovým konceptem, ale má benzínový pohon, který zahrnuje i pokrokové vektorování točivého momentu a systém pohonu všech kol. Hnací moment je tak možné vždy efektivně nasměrovat na správná kola. Studie dostala i bohatou škálu nastavení jízdních offroad režimů včetně uzávěrek diferenciálu, které řídí trakci a odezvu škrticí klapky kvůli kvalitnímu záběru každého z kol a dynamičtějším jízdním vlastnostem. Do budoucna by FT-AC mohlo nabídnout i hybridní ústrojí příští generace v kombinaci s pohonem 4×4.

SUV Magazín

OffROAD 4x4magazín byl jedním z prvních titulů, jež jsme uvedli na trh. Přestože opravdových terénních vozů v posledních letech ubývalo, náš časopis měl stále své věrné čtenáře - možná i proto, že jiné tituly reagovali svým obsahem spíše na trend úspornějších vozů, kterým věnovali většinu prostoru.

SUV Magazín has 40 posts and counting. See all posts by SUV Magazín