Volkswagen Tiguan prošel natahováním

Volkswagen se rozhodl doplnit svou SUV nabídku. Díra mezi modely Tiguan a luxusním Touaregem mu totiž přišla příliš velká. A tak protáhl úspěšný Tiguan do délky. Vzniklo tak SUV, které může konkurovat Škodě Kodiaq. 

Tiguan se prodloužil o 215 mm

Volkswagen Tiguan je jedním z nejoblíbenějších SUV modelů vůbec. Nový Allspace chce využít dobrého jména a přilákat řidiče, kteří u klasického Tiguanu postrádají víc místa. Díky prodlouženému rozvoru o 109 mm a délce zvětšené o 215 mm se Allspace stává prostorným SUV, které může šlapat na paty nejen vozům v rámci kategorie. Klidně by mohlo zaujmout i řidiče preferující rodinné MPV.

Prostor, prostor a zase prostor

Allspace nabízí tři řady sedaček

Hlavním lákadlem Tiguanu Allspace je bezpochyby prostor, který nové SUV nabízí. Řidiče, který často přepravuje větší počet osob, určitě potěší možnost nainstalování třetí řady sedaček. Tím uvnitř vozu vznikne uspořádání 5+2. I tak zbyde v kufru dostatek místa na nákup nebo menší zavazadla. V případě potřeby většího zavazadlového prostoru řidič jednoduše sklopí poslední řadu sedaček a rychle získá prostor o objemu 700 litrů. Allspace tak v kategorii SUV patří k vozům s největším zavazadelníkem. V tabulce si můžete prohlédnout porovnání zavazadlových prostorů jednotlivých verzí Tiguanu.

Verze/uspořádání zavazadlového prostoru Tiguan Allspace

pětimístný/LWB*

Tiguan Allspace

sedmimístný/LWB*

Tiguan

pětimístný/NWB*

Až k 1. řadě sedadel, až ke stropu 1920 litrů 1775 litrů 1655 litrů
Až ke 2. řadě sedadel, do výše opěradel 760 litrů 700 litrů 615 litrů
Až k 3. řadě sedadel, do výše opěradel 230 litrů

* LWB = Long Wheelbase, prodloužený rozvor/NWB = Normal Wheelbase, normální rozvor

Přes změny zůstává Tiguanem

Při pohledu na nový Allspace vás možná napadne, že se podobá další novince Volkswagenu, modelu Atlas, který je určený pro americký trh. Hlavně při pohledu zepředu si musíte určité vizuální podoby všimnout. Oba modely mají podobně řešenou kapotu a novou masku chladiče s chromovými příčkami, které efektně zasahují do světlometů.

Chromové lišty masky přecházejí do světlometů

Celkově ale Allspace zůstává Tiguanem. Kratší a delší verze se od sebe vzhledově totiž příliš neliší. Největší změny provedli designéři v souvislosti se zvětšenými rozměry auta. Kvůli prodloužení vozu došlo ke zvětšení zadních dveří a zvýšení kapoty motoru v přední části nad maskou chladiče. Změnou prošla i střecha, kde se objevily prolisy. Stejně jako u klasického Tiguanu si můžete u Allspacu vybrat mezi dvěma variantami přídě. Silniční a terénní. Druhá jmenovaná zvyšuje nájezdový úhel vpředu o 7 stupňů. Pořídit si ji můžete i jako součást packetu „Offroad“, společně s odolným krytem spodní části motoru.

Čtyřkolka od 132 kW v sériové výrobě

U silnějších motorizací je automat standardem

Nabídka motorů začíná oproti Tiguanu s klasickým rozvorem vždy o stupeň výš. Na výběr jsou tři benzínové a tři naftové motory. Jednotky TSI jsou nabízeny ve výkonových stupních 110, 132 a 162 kW, turbo diesely jsou k dispozici ve výkonových variantách 110, 140 a 176 kW. „TSíčka“ s výkonem 110 kW a systémem přechodné deaktivace válců jsou poháněny přední nápravou. U TDI se 110 kW můžete vybírat mezi pohonem předních kol a pohonem všech kol 4MOTION. Všechny ostatní verze modelu Tiguan Allspace jsou vybaveny pohonem všech kol sériově. To platí i pro převodovku DSG.

Levnější než Kodiaq

Kodiaqovi možná roste konkurence

Automobilka nabízí Allspace ve třech stupních výbavy, stejně jako klasický Tiguan. Oproti němu má Allspace bohatší základní výbavu. V „základu“ dostanete navíc, oproti kratší verzi, například LED diodové denní svícení, stříbrný přední spoiler, dálkové odjišťování sedadel druhé řady, rozhraní pro telefon, vstup USB a informační systém „Composition Colour“ s osmi reproduktory. Standardem pak jsou také 17“ kola z lehké slitiny a chromované koncovky výfuku. Nejlevnější verze modelu Allspace v provedení Trendline a motorizací 1,4 TSI pořídíte už za 688 900 Kč. Což je nižší základní cena než u oblíbené Škody Kodiaq.