Ford před 100 lety zažehl americkou lásku k pick-upům

Americký Ford se pyšní jedním neuvěřitelným prvenstvím – vyrábí po 35 let nejprodávanější auto ve Spojených státech amerických. Pick-up F-150 je za Atlantikem totální bestseller. A jeho předchůdci, Modelu TT, je už 100 let. Méně známý sourozenec Modelu T se na detroitském předměstí začal vyrábět na konci července roku 1917.

100 let trucků u Fordu

Henry Ford měl za sebou úspěšná léta. Plechová Líza byla na trhu už devět let a detroitská automobilka ji se začátkem války začala vyrábět i ve Velké Británii. Model T byl ještě dlouhá desetiletí nejprodávanějším vozem na světě. Jenže farmáři remcali, že s „téčkem“ nepřevezou velký náklad. A tak Ford vymyslel Model TT.

Ford Model TT

„Model TT obrátil ekonomiku zemědělství vzhůru nohama. Obrovsky zvýšil produktivitu a ulevil udřeným koním s povozy,“ řekl listu USA Today automobilový analytik Joe Phillippi.

Byl to první užitkový Ford s nosností do jedné tuny. Kdo chtěl vozit dopisy, pohonné hmoty nebo velké stohy slámy, mohl si na základní podvozek přiobjednat korbu. Nejprve byl Model TT uvedený na americký trh, ale vyráběl se v dalších letech třeba i v britském Manchesteru. Hodně si ho oblíbili také v Sovětském svazu.

Auto bylo delší a robustnější než osobní Model T. V kabině bylo místo pro řidiče a jeho spolujezdce. Motor se spouštěl startovací klikou. Kdo toužil po vyšším jízdním komfortu, mohl si namísto sériově dodávaných pryžových pneumatik připlatit za moderní pláště plněné vzduchem.

Model TT stál při uvedení na trh 600 dolarů, o stovku víc než „téčko“. Do konce roku 2017 jich Ford prodal 209. Ještě za války sloužila auta u Červeného kříže. O deset let později už po světě jezdilo přes 10 milionů detroitských pick-upů. V roce 1927 Ford uvedl na trh nástupce svého úspěšného trucku – Model AA.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 43 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický