Elgrand, Lafesta a další. Japonské čtyřkolky od Nissanu

Rozmanitý automobilový trh kypí nabídkou nejrůznějších modelů s pohonem všech kol. My jsme se zaměřili na japonskou automobilku založenou v roce 1911 pod názvem Kaishinsha Motocar Works. Dnes ji všichni známe jako Nissan, který v Evropě prodává hlavně SUV Qashqai a X-Trail. Nabídka čtyřkolek na domácím japonském trhu je hojná a my pro vás vybrali ty nejzajímavější kousky právě od Nissanu.

Nissan Note Medalist 4WD

Nissan Note Medalist

Podobně jako Qashqai a X-Trail prošel Note modernizací, takže v něm najdete typický velký kulatý rychloměr s novým ergonomickým volantem. Pod kapotou pracuje tříválcový benzínový motor 1.2 litru s výkonem 72 kW (98 k), spojený CVT převodovkou, těšící se oblibě především v Japonsku. Domácímu trhu také Nissan nabízí exkluzivní luxusní paket Medalist.

Nissan March Bolero 4WD

Nissan March Bolero

Starší modelová řada evropské Micry v Japonsku uchvátila většinou ženy. Mají totiž na výběr z mnoha variant lakování a širokou možnost personalizace. Pro náročné zákazníky nabízí výrobce speciální edici March Bolero X Four s pohonem všech kol, čítající benzínovou dvanáctistovku o výkonu 59 kW (79 k), unikátní nárazníky, masku chladiče bez loga, 14“ litá kola a prémiové provedení interiéru. Zkrátka takové malé východní Bentley.

Nissan DAYZ ROOX Fulltime 4WD

Nissan DAYZ ROOX

Malé čtyřmístné autíčko Dayz spadá do kategorie Kei car, neboli vozidel určených do města s nízkými emisemi, daňovým zvýhodněním a vyhrazeným parkováním. Ekonomické denní využití podpoří benzínový motor 0.66 litru, který spotřebuje zhruba 4,5 litru paliva na 100 kilometrů. Miniaturní MPV výrobce lakuje dvaceti možnými barvami i kombinacemi, přičemž v nejvyšším výbavovém stupni má ve standardu stálý pohon 4×4, LED světlomety a systém prevence čelního střetu.

Nissan Elgrand Fulltime 4WD

Nissan Elgrand

Prémiový prostorný Minivan nabídne nejsilnější benzínový šestiválec 3.5 litru s výkonem 206 kW (280 k), případně čtyřválcový 2.5 litr naladěný na 125 kW (170 k). K dispozici máte sedm nebo osm míst k sezení a volitelný stálý pohon 4×4 s možností jeho uzamčení. MPV spadá do třídy luxusních rodinných vozidel, čemuž odpovídají i vnitřní prémiové materiály a prvky nadstandardní výbavy.

Nissan LAFESTA HighwaySTAR Fulltime 4WD

Nissan LAFESTA HighwaySTAR

Klasické cenově dostupné rodinné povození má technologicky vyspělý dvoulitr s přímým vstřikem paliva a systémem Start/Stop. Výkonové parametry u varianty se stálým pohonem všech kol jsou 102 kW (139 k) a 175 Nm točivého momentu. Nenajdete tu tradiční variátor CVT, ale inovovaný šestirychlostní automat. Kombinovaná spotřeba je dle japonských metodik 6,1 litru na 100 kilometrů, což by Lafestu dělalo v Evropě ekonomicky velmi atraktivní.

Nissan NV 350 Caravan 4WD

Nissan NV350 Caravan

Je libo 2, 3, 5, 6, 9 nebo 10 míst k sezení v kombinaci s připojitelným pohonem 4×4? NV 350 nabízí užitečné zatížení od 600 kg do 1250 kg. O řazení se stará pětirychlostní automat, který spolupracuje se třemi prodávanými motory. Prvním z nich je 2.5litrový turbodiesel s výkonem 95 kW (129 k), stejný objem má také zážehový čtyřválec naladěný na 108 kW (147 k). Nejslabší dvoulitrový benzín pracuje s výkonem 96 kW (130 k).

Nissan Fuga GT370 Type S 4WD

Nissan Fuga GT370

Na chvíli si odskočíme do prémiového segmentu prodávaných aut s logem Infinity. Kromě nejslabšího benzínového 2.5 litru (165 kW – 225 k) Nissan nabízí Fugu s hybridním 2.5litrovým motorem o celkovém výkonu 268 kW (364 k) a spotřebou 5,5 litru na 100 kilometrů. Vrcholnou verzi najdeme v modelové řadě GT370 Type S 4WD, do které výrobce zastavuje benzínový šestiválec s objemem 3.7 litru, výkonem 245 kW (333 k), točivým momentem 363 Nm a spotřebou 8,9 litru na 100 kilometrů. Všechny modely Nissan Fuga jsou spojeny se sedmirychlostním automatem.

Nissan NV150 AD 4WD

Nissan NV150 AD

Takhle vypadá japonská představa o levném užitkovém kombíku, který můžete využít pro přepravu až pěti osob a nákladu. Uspořádání interiéru je podřízeno praktičnosti, proto NV150 úložnými prostory nešetří. Na karoserii je také znát důraz na nízkou cenu, proto nejsou v základní výbavě nárazníky lakovány. Příplatkově si můžete zvolit parkovací kameru, hlídání jízdních pruhů nebo systém prevence nárazu s detekcí chodců. Čtyřkolku si koupíte pouze se zážehovým motorem o objemu 1.6 litru s výkonem 80 kW (109 k) a točivým momentem 150 Nm, který spolupracuje se čtyřstupňovým automatem.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 246 posts and counting. See all posts by Jan Majurník