Jaguar konečně světu ukázal kompaktní SUV E-PACE

Pětimístné kompaktní SUV, které se řadí vedle modelů Jaguar I-PACE a F-PACE, bylo odhaleno. Má sportovní vzhled a pohon všech kol.  

 

 

E-PACE má úzká zadní světla

Vnější design čerpá inspiraci ze sportovního modelu F-TYPE. Novinkové SUV, které Jaguar před premiérou představil v maskování, má typickou masku Jaguar, elegantní zakulacené proporce a výrazný boční profil. Auto mohou zvýraznit i příplatková kola z lehkých slitin o průměru 21 palců.

 

„Zavedená designová pravidla Jaguaru dělají model E-PACE jasně identifikovatelným jako sportovní vůz dané třídy. Naše nové kompaktní SUV kombinuje prostorný interiér, konektivitu a bezpečnost, které rodiny očekávají, s proporcemi, čistým designem a výkonem, které si člověk s takto praktickým autem většinou nespojuje,“ řekl při premiéře vozu Ian Callum, šéfdesignér Jaguaru.

Uvnitř až pět USB portů

Elegantní kokpit Jaguaru E-PACE

E-PACE nabízí ve své třídě nadprůměrný vnitřní prostor. Kompaktní SUV měří 4 395 mm na délku s rozvorem 2 681 mm, díky kterému je uvnitř dost místa pro pět pasažérů.  Zavazadelník spolkne 577 litrů nákladu. V interiéru mohou být čtyři dvanáctivoltové napájecí zásuvky a pět USB portů. Nechybí ani 4G Wi-Fi hotspot, který podporuje připojení až osmi zařízení současně.

Novinka nabízí individuální nastavení jízdních vlastností v systému Adaptive Dynamics, který ovlivňuje reakce pedálu plynu, automatické převodovky, řízení a také příplatkových nastavitelných tlumičů Adaptive Dynamics Suspension. Pod kapotou modelu E-PACE budou benzínové i naftové motory. Třistakoňový přeplňovaný zážehový agregát vystřelí auto z nuly na 100 km/h za 6,4 sekundy a ručička tachometru se zastaví až na maximální rychlosti 243 km/h. Pro zákazníky, kteří preferují hospodárnost je připravena verze s pohonem předních kol s dieselem řady Ingenium o výkonu 150 koní.

K dispozici i verze 4×4

E-PACE je prvním modelem, který může být vybaven novým systémem pohonu všech kol Active Driveline. Inteligentní nastavení kombinuje výbornou trakci s charakterem pohonu zadních kol značky Jaguar. Robustní podvozek umožňuje tahání brzděných přívěsů až do hmotnosti 1 800 kilogramů.

Sportovně pojatý zadní nárazník

SUV E-PACE si mohou zákazníci objednat s inovativním klíčem Activity Key. Ten patří do kategorie „nositelné elektroniky“ a jde o vodotěsný a nárazuvzdorný náramek s integrovaným RFDI transpondérem, který řidiči umožňuje zamknout klasický klíč uvnitř vozu a věnovat se třeba běhu nebo plavání. Jakmile Activity Key aktivujete tím, že ho přidržíte u horní hrany prostoru pro umístění registrační značky na pátých dveřích, dojde k deaktivaci všech klíčů, které jsou ve voze.

Předběžná cena modelu E-PACE startuje na 966 669 korunách. Do prodeje se novinka dostane v lednu 2018.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 99 posts and counting. See all posts by Jan Říha