Tajemství Islandu – JEEP Wrangler a DC-3 Dakota

Polární záře je nezapomenutelným přírodním úkazem, ovšem nejřidčeji zalidněný evropský stát má kromě aktivních vulkánů také několik netradičních památek. Jednu z nich jsme navštívili s Jeepy dřív, než se stala turistickým cílem.

Nezapomenutelný zážitek

Bez šnorchlu ani ránu

Ostrovní stát Island ležící na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu přitahuje offroadisty z celého světa svojí krajinou a mnohdy náročným terénem. Nejedno auto skončilo ponořené po střechu, jelikož brodění je tu na denním pořádku. Na jižním pobřeží se však nachází vrak dolnoplošníku amerického námořnictva Douglas Super DC-3 Dakota, jehož posádka tu 21.11.1973 havarovala, ale přežila. Ještě dřív, než dopravní letoun proslavil americký zpěvák Justin Bieber a majitel pozemku sem zakázal vjezd autům, jsme toto úchvatné místo navštívili s rodinkou Jeepů.

Palivo na celý rok zdarma

JEEPy

Za všechno může lidská bezohlednost a chování popsal svůj zásadní čin vlastník. Nyní se sem podíváte jen pěšky, a to čtyřkilometrovou náročnou chůzí po písčitokamenité cestě. Ačkoli se vrak pomalu rozpadá, váže se k němu historka, v níž figuruje bývalý majitel pozemku, který letadlo tehdy využíval jako roční zásobu paliva pro jeho traktor. Jednou z možných příčin havárie letadla mohlo být chybné přepnutí na jinou palivovou nádrž, v důsledku stresu z minutí letiště kvůli nepříznivému počasí.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 246 posts and counting. See all posts by Jan Majurník