Nissan představil modernizovaný X-Trail při finále Ligy mistrů

Nissan X-Trail je celosvětově nejžádanějším SUV, UEFA Champions League je celosvětově nejvýznamnější pravidelně pořádanou sportovní soutěží. Kde jinde tedy zahájit další kapitolu příběhu úspěšného modelu Nissan X-Trail než na exkluzivní akci, která se předcházela fotbalového finále, ve kterém hráči Realu Madrid obhájili vítězství.

„Nissan je oficiálním automobilovým partnerem UEFA Champions League a fotbal je hrou, kterou milují rodiny na celém světě. Jaká příležitost by tedy byla pro odhalení nového Nissanu X-Trail vhodnější než zahájení finále ročníku 2017, které se konalo v Cardiffu?,“ ptá se sám sebe Philippe Saillard, ředitel Nissan Europe pro prodej a marketing.

Díky nové zádi X-Trail vypadá robustněji

Vývoj nových prvků výbavy pěti- nebo sedmimístného X-Trailu vycházel ze zpětné vazby získané od zákazníků. Vše bylo navrženo tak, aby byla posílena jeho pozice vozu pro rodinná dobrodružství. Změny se dotkly vnějšího designu, výbavy i interiéru. Přepracované kombinované čelní světlomety obsahují novou modernizovanou verzi světel pro denní svícení s motivem bumerangu. Plnohodnotné LED světlomety, které jsou poprvé vybaveny funkcí adaptivního čelního osvětlení AFS, jsou konstrukčně víc odlišeny od halogenových světlometů. Dřívější okrouhlé mlhové světlomety teď mají obdélný tvar.

 

 

Čtveřice nových barev karoserie

Přepracován byl i tvar zadního nárazníku, čímž bylo, ve spojení s novými chromovými prvky, dosaženo robustnějšího vzhledu. Vizuální výraz světlometů je nyní kompletně v LED provedení. X-Trail nabízí nová 17“ a 18“ hliníková kola a chromovou postranní lištu vedenou spodní partií obou dveří u nejvyšší výbavy TEKNA. Nově jsou k dispozici čtyři verze živých barev exteriéru – oranžová perleťová, červená perleťová, modrá perleťová/metalická a tmavě hnědá perleťová – které doplňující šestici barev u předchozího modelu.

Modernizovaný interiér Nissanu X-Trail

Vylepšení interiéru zahrnuje nový volant ve tvaru písmene D, který řidiči umožňuje snazší nástup a výstup z vozu. Palubní deska s vylepšenou viditelností obsahuje nové, snadno ovladatelné čtyřsměrové ovladače, které umožňují maximální zkrácení doby, kdy je pozornost řidiče obrácena mimo vozovku. Vůz je teď poprvé k dispozici s funkcí integrovaného vytápění. V celé kabině byly použity nové materiály. Týká se to i sedadel, která dostala kvalitnější kůži. Vpředu i vzadu je k dispozici vyhřívání sedadel. Ve výbavě Tekna nově existuje volitelná možnost provedení interiéru v kombinaci dvou kůží v černé a tmavě hnědé barvě.

Zákazníci chtěli kvalitnější audio

Na základě poptávky zákazníků po možnosti vybavení vozidla prémiovou audio technikou je součástí výbavy Tekna zcela nový audiosystém Bose Premium s osmi reproduktory. Jde o nejucelenější audio systém, jakým kdy byl kterýkoli vůz Nissan v Evropě vybaven. Přijímač digitálního rádia je poprvé v historii součástí základní výbavy a satelitní navigace NissanConnect s dotykovým displejem přichází s novým uživatelským rozhraním, které víc připomíná počítačovou aplikaci, a je tak uživatelsky příjemnější. Vůz je vybaven novou anténou ve tvaru žraločí ploutve, která se podílí na moderním vzhledu X-Trailu a umožňuje lepší příjem.

Ve voze jsou použita důmyslná řešení úložného prostoru a různé praktické funkce, například možnost odsunutí i sklopení druhé řady sedadel. Zavazadlový prostor je díky úpravám interiéru větší než dřív a jeho úložná kapacita vzrostla u pětisedadlové verze z 550 na 565 litrů. Při sklopení všech sedadel se zvětší celkový objem vnitřního prostoru na 1 996 litrů. Zavazadelník každého X-Trailu je teď vybaven systémem dělicích příček s policemi a přepážkami. Přibyla i nová „hands-free“ funkcionalita zadních elektrických výklopných dveří, které se dají ovládat jednoduše kopnutím nohou v prostoru pod zadním nárazníkem.

Inovovaný X-Trail bude mít i prvky autonomního řízení

V průběhu roku 2018 přibude do výbavy nového Nissanu X-Trail technologie autonomní jízdy ProPILOT. Sytém bude ovládat směr jízdy, akceleraci a brzdění při jízdě v jednom dálničním pruhu za velmi hustého provozu a při rychlé jízdě po dálnici. Jde o jeden ze systémů Inteligentní mobilita Nissan, kterou je X-Trail nově vybaven. Mezi další systémy této řady patří inteligentní nouzové brzdění s rozpoznáváním chodců a systém upozorňující na provoz za vozidlem. Pokud se řidič pokusí zařadit zpátečku tehdy, když je zaznamenán příjezd dalšího vozidla do prostoru za vozem, systém spustí vizuální a zvukovou signalizaci.

Přepracovány byly přední i zadní partie X-Trailu

Od roku 2000, kdy byl na trh uveden X-Trail první generace, se prodalo více než 3,7 milionů těchto vozů. V USA se tento model prodává pod jménem „Rogue“. Evropa se podílela půl milionem prodaných kusů. Ve fiskálním roce 2016 byl X-Trail (včetně verze Rogue) nejpopulárnějším SUV světa a prodalo se ho 766 000 kusů. Nový Nissan X-Trail bude v prodeji od srpna 2017.

Motory pro Nissan X-Trail:

Motor 1.6 dCi 130 k, diesel 1.6 dCi 130 k, diesel 1.6 dCi 130 k, diesel 2.0 dCi 177 k, diesel 2.0 dCi 177 k, diesel 2.0 dCi 177 k, diesel 1.6 DIG-T 163 k, benzín
Převodovka 6MT (2WD) 6MT (4WD) CVT (2WD) 6MT (4WD) CVT (2WD) CVT (4WD) 6MT (2WD)
Emise CO2 (g/km) 129 139 135 149 148 158 145
Kombinovaná spotřeba paliva  (l/100 km) 4,9 5,3 5,1 5,6 5,6 6 6,2

 

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 99 posts and counting. See all posts by Jan Říha