Ve filmové novince Vetřelec: Covenant hraje měsíční vůz Audi lunar quattro

Automobilka Audi vyvíjí měsíční vozítka pro film i skutečnou misi na Měsíc. V záři reflektorů je teď ale filmový hrdina z Ingolstadtu, který je součástí příběhů novinky režiséra Ridleyho Scotta.  

 Filmovou premiéru má Audi lunar quattro, nápadně podobné robotovi ve filmu Číslo 5 žije, v pokračování kultovní sci-fi „Vetřelec: Covenant“. Vývojáři německé automobilky navrhli měsíční vozidlo ve spolupráci s německou společností „Part-Time Scientists“. Film je výbornou reklamou na chystaný skutečný let vozítka Audi lunar quattro do vesmíru. Ve filmu, který bude uveden do českých kin 18. května 2017, je posádka vesmírné lodi Covenant na cestě k velmi vzdálené planetě. Po přistání vystoupí posádka do nedotčeného ráje. Ve skutečnosti ale jde o pochmurný, nebezpečný svět. Tým je vystaven vážným hrozbám a musí se pokusit o útěk. Audi lunar quattro je ve svém filmovém debutu součástí mise Covenant a pomáhá protagonistce Faris (Amy Seimetzová) při navigování a průzkumu neznámého terénu planety.

Hrdina filmu Vetřelec Covenant vozítko Audi lunar quattro

Zařazení měsíčního vozidla Audi lunar quattro do filmu je součástí spolupráce mezi filmovými studii Twentieth Century Fox a značkou Audi. „Série ‚Vetřelec‘ je optimálním médiem pro prezentaci měsíčního vozidla, vyvinutého značkou Audi, a budoucích technologií značky Audi ve vizionářském prostředí,“ říká Giovanni Perosino, vedoucí marketingové komunikace společnosti Audi. „Jsme rádi, že můžeme pokračovat v našem dlouholetém partnerství s Audi, které umožňuje našim filmařům integrovat do svých futuristických kulis reálnou progresivní techniku.“ říká Zachary Eller, viceprezident společnosti Twentieth Century Fox, zodpovědný za marketingová partnerství.

Vozítko skutečně poletí do vesmíru

Audi lunar quattro se ale připravuje na skutečnou misi na Měsíc. Automobilka spolupracuje od roku 2015 s týmem Roberta Böhmeho, zakladatele a generálního ředitele společnosti „Part-Time Scientists“, na vývoji měsíčního vozidla. Odborníci Audi podporují mladou berlínskou firmu zejména svými kompetencemi v oblasti pohonu všech kol (technika quattro), know-how v oblasti lehké konstrukce, zkušenostmi s vývojem vozidel s elektrickým a hybridním pohonem s vnějším nabíjením (e-tron) a optimalizací designu.

Vývojáři snížili hmotnost průzkumného vozidla na pouhých 30 kilogramů výběrem optimálních materiálů. Měsíční vozidlo Audi lunar quattro je z 85 procent z hliníkových dílů, které značka Audi vyrobila díky zařízení pro aditivní výrobu z kovů v Ingolstadtu. Měsíční vozidlo je zásobováno energií pomocí otočného solárního panelu. Pohon obstarává inteligentní systém quattro a výkonný elektromotor e-tron. „Mise na Měsíc“ automobilového výrobce je krátce před závěrečnou fází. Pokrokové Audi lunar quattro se má už v blízké budoucnosti vydat na cestu k Měsíci. Další podrobnosti a konkrétní termín zatím automobilka nekomentuje.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 99 posts and counting. See all posts by Jan Říha