Nové SUV od Opelu na podzim – první snímky Grandlandu X

Opel sází na X- faktor. Tedy na vozy SUV, které označuje právě písmenkem X. Novinku Crossland X a úspěšné malé esúvéčko Mokka X na podzim doplní Grandland X. Oproti svým sourozencům bude o 20 centimetrů delší, takže zapadne do třídy kompaktních modelů Opel, kam patří modely Astra a Zafira. 

Německá automobilka uvolnila první oficiální snímky modelu, který je výsledkem spolupráce s francouzským koncernem PSA. Ještě před jarním pohlcením Opelu se s ním Francouzi dohodli na spolupráci na několika SUV modelech včetně Grandlandu X. Ten je vlastně převlečeným úspěšným modelem 3008, který se stal Evropským autem roku 2017. Oba modely ale mají poměrně málo společných rysů. Tedy kromě typického zadního skla.

Opel Grandland X

Opel na prvních fotkách vypadá při délce 4477, šířce 1844 a výšce 1636 milimetrů robustněji, podobně jako se to daří ve svém segmentu modelu Mokka X. Uvnitř má v přístrojové části koncept moderních Opelů alá Insignia nebo Astra. Stejně tak přední sedadla Grandlandu X vznikla s použitím německých genů. Jejich tělu prospěšnou konstrukci potvrzuje certifikát AGR. Francouzský původ auta naopak dokazuje typický kulatý ovladač Grip Control pro optimalizaci jízdy na různých površích, který Peugeot tak rád propaguje. Systém pracuje s přenosem točivého momentu na poháněná přední kola. Snaží se předcházet prokluzu kol, navíc u modelů s automatickou převodovkou upravuje momenty pro přeřazení i charakteristiku elektronického pedálu plynu. A to kvůli optimalizaci trakce a stabilitě na sněhu, blátě, písku nebo na mokrém asfaltu. Mimochodem Grandland X nebude mít v nabídce pohon 4×4.

Němci sází spíš na bezpečnostní prvky výbavy, mezi kterými najdete třeba samočinné nouzové brzdění, detekci chodců, monitorování únavy řidiče i adaptivní světlomety AFL LED. Ty fungují jako odbočovací světla, mají asistenční systém dálkových světel a zvládají samočinnou regulaci dosahu světelného paprsku pro bezpečnější noční jízdu. Praktické položky výbavy zastupují třeba elektricky ovládané dveře zavazadlového prostoru aktivované pohybem nohy pod zadním nárazníkem i bezkontaktní induktivní nabíjení smartfonů. Konektivitu zajišťuje infotainment Opelu nazvaný IntelliLink nejnovější generace, různé služby „na palubě“ vozu zase telematický systém Opel OnStar. Ten nyní přichází s novinkami, například s rezervací hotelu nebo vyhledáváním volného parkoviště. Osobitost Grandlandu X má pomoci zajistit volitelné dvoubarevné lakování karoserie.

Výstavní světovou premiéru bude mít Opel Grandland X na podzimním mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem. (14. – 24. září 2017)

 

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 99 posts and counting. See all posts by Jan Říha