Autocelebrity ve filmu

Dámy a pánové, iSUV uvádí filmové hvězdy s pohonem všech kol. Tento článek rozvíjí pomyslný červený koberec patřící slavným terénním vozidlům a SUV. Mimochodem, věděli jste, že jedno z nich bylo zkonstruováno v ČR, další zachráněno ze spár mexického kartelu a jiné zase jezdilo jen na elektřinu? Přivítejte potleskem naše hvězdy filmových pláten a televizních obrazovek.

LADA Niva

Legenda z Východu má své místo na trhu dodnes. Její nejznámější působení u nás si jistě vybavíte ze seriálu Návštěvníci, kde sehrála klíčovou roli. V jeho průběhu byl používán reálný automobil, pro účely série speciálně upravený v Německu. Některé scény se natáčely s pomocí malého modelu, protože kupříkladu plavání klasická Niva ještě nezvládá, pokud se tedy nejedná o variantu Marsh. Dnes se LADA 4×4 nabízí v mnoha variantách a dle posledních informací od vedení AvtoVAZu se nová generace neobjevila zatím ani na papíře, takže pokud chcete jednoduché terénní vozidlo, máte stále dost času k jeho pořízení.

Bugaro AMC

V Česku ještě chvíli zůstaneme. Pro většinu z nás není značka ARO nikterak neznámá. Jednalo se o cenově dostupné rumunské automobily do terénu. Od výroby byly vybaveny benzínovými motory bez výkonu a se spotřebou, která předčí i žíznivé dvanáctiválce. Tuzemská společnost AMC do vozidel zastavovala vznětové motory Andoria a automobily výrazně modifikovala. Zásadním zlomem byly prototypy Bugaro I a Bugaro II, což bylo kompletně předělané ARO 324, které mělo být konkurenceschopnou odpovědí na drahé západní terénní vozy. Velkolepé plány i vývoj ukončil rok 2006 a s ním spojený krach automobilky ARO. Bugaro bylo možné vidět ve filmu Snowboarďáci, kde zažilo i zinscenovanou nehodu.

Land Rover Defender Spectre

Nezničitelný agent 007 měl proti sobě zákeřného padoucha, v jehož službách jezdily také speciální modely Defenderu, upravené společností Tweaked Automotive. Produkce si objednala celkem 10 automobilů Doublecab Pickup, a jelikož byl film úspěšný, rozhodl se úpravce vozidel nabízet edici SPECTRE veřejnosti. Za 825 000 Kč bez DPH si můžete nechat vylepšit svůj Defender 90 do filmové podoby. Pokud chcete autentickou „stodesítku“, připravte si 870 000 Kč bez daně a také dárcovský vůz. Součástí přestavby jsou 16“ disky Beadlock, 37“ pneu Baja, vznětový motor 2,2 litru s upraveným turbodmychadlem, kompresor na dofukování pneumatik, přídavné LED osvětlení, exteriérové doplňky a předělaný interiér.

Ford Explorer

Pokud je vaší oblíbenou destinací botanická zahrada, jistě vás zaujala filmová série Jurský park. V prvním a nejúspěšnějším díle sehrály hlavní roli elektromobily Ford Explorer. Nutno podotknout, že v knižní předloze se návštěvníci prohání v Toyotách Land Cruiser EV. Každý fordí „průzkumník“ měl ve výbavě samonaváděcí systém, kožený interiér, brýle pro noční vidění a zásobník na pitnou vodu. Světlice, svítilny a brožury byly uloženy v zavazadlovém prostoru. Pohon vozidel zajišťovala elektrická energie, kterou elektromobily čerpaly ze silnice. Světlomety byly živeny z vlastních baterií, proto automobily svítily i přes výpadek proudu v parku. Maximální rychlost činila 20 km/h, což opravdu nebylo mnoho, zvlášť když jste měli v patách hladového Tyranosaura.

Toyota 4×4 SR5 Xtra Cab Pickup Truck 1985

Snímek Návrat do budoucnosti je známý především strojem času Deloreanem DMC-12, ale věděli jste, že významnou roli zde sehrála i Toyota? Kinematografický úspěch zapříčinil vysokou poptávku po vozidle samotném. Poté, co byl dokončen první díl, zničila filmový exemplář SR5 autonehoda. Pro další dva díly muselo studio zakoupit jiný model a znovu jej upravit. Po skončení trilogie sloužila tato Toyota jako soukromé auto pro denní použití, přišla o všechny doplňky a nakonec dostala celolak v barvě taxikářské oranžové. Posléze zavítala na nějakou dobu do Jižní Ameriky, kam byla odcizena mexickým drogovým kartelem. Dobrou zprávou je, že vůz byl nakonec zachráněn a kompletně zrestaurován do původní podoby.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 244 posts and counting. See all posts by Jan Majurník