Novinky z Detroitu

Mezinárodní severoamerický autosalon trval 14 dní a přilákal přes 800 000 návštěvníků z celého světa. Tato událost je vždy epicentrem mobility, jejich technologií a vizí budoucnosti. Autosalon také navštíví odborníci a zástupci výrobců, kteří seznámí odbornou i širokou veřejnost s aktuálním děním.

46 vozidel si tu odbylo svoji světovou premiéru a 17 vozidel zde bylo spatřeno vůbec poprvé. Přes 500 vybraných lidí mohlo také zažít prohlídku exotických supersportů. Detriot je však stále průmyslové město s pohnutou minulostí, trpící vysokou kriminalitou a následků s ní spojenou. Mírnit tyto dopady pomáhají každoroční charitativní sbírky. Letos se vybralo téměř 5.2 mil. dolarů, nehledě na fakt, že místní ekonomika v tomto období razantně vzroste. Pojďme se tedy podívat na některé automobilové novinky. 16 Made in USA NAIAS Detroit

Koncept Audi Q8

Audi Q8 koncept

Prototyp plnohodnotného SUV od AUDI ukázal, že chystaná Q8 má nabídnout notnou dávku luxusu, elegance, robustnosti a maximální prestiž. Tomu odpovídá i poměrně kubistický design karoserie. Také celková délka 5.02 metru, velký prostor pro posádku a objemný zavazadelník udává jeho jasné začlenění do vozidel nejvyšších tříd, ovšem pouze se čtyřmi místy k sezení. Pohled do interiéru automobilu napoví, že se AUDI vydala cestou dotykových obrazovek, které takřka nahradili konvenční tlačítka. Q8 přijde na trh v roce 2018 vybavená i plug-in hybridní pohonnou jednotkou se 330 kW a 700 Nm na palubě.

Nissan Rouge 2017

U nás známý jako model X-Trail prošel v USA faceliftem a přinesl řadu novinek. Tou nejžhavější je hybridní pohon, který kombinuje sílu dvoulitrového benzínového čtyřválce a elektromotoru. Tato kooperace má za následek 176 koňských sil přenášených skrze CVT převodovku a okamžitou akceleraci i z nízkých otáček. Průměrnou spotřebu slibuje hybridní Rogue s pohonem všech kol 8.6 l / 100 km, což je o 1.5 litru méně, než nabídne standardní varianta AWD se zážehovým motorem 2.5 l, 170 k. Podle automobilky se jejich SUV vlajková loď stane nejprodávanějším automobilem značky.

Ford F-150

Již řadu let si drží model F-150 status nejprodávanějšího pickupu v USA, a protože výrobce neusíná na vavřínech, představil inovace pro modelovou řadu 2018. Nejatraktivnější je zde nová šestiválcová pohonná jednotka EcoBoost o objemu 3.3 litru (282k), ve spojení s deseti-rychlostní samočinnou převodovkou. Tradičně bude F-150 nabízena ve variantě s pohonem dvou či všech čtyř kol, nebude chybět systém START/STOP, rekuperace brzdné energie a asistent pro tažení přívěsu. Vůbec poprvé v historii nabídne Ford ve vozidle i vznětový agregát 3.0 V6. Milovníci klasiky nezoufejte, atmosférický 5.0 V8 bude stále k dispozici.

Chevrolet Traverse

Víceúčelové vozidlo střední velikosti pro všechny věkové generace přináší sedm plnohodnotných míst k sezení, bezpečnost a konektivitu. Nové výbavové stupně rozšíří možnosti personalizace, třebaže sportovní vzhled varianty RS nabídne černou masku chladiče, dvacetipalcová litá kola a další doplňky v černé barvě. Alternativou je luxusnější High Country vybavená koženým i semišovým čalouněním, litými koly, LED světlo mety, elektricky sklopnou třetí řadou sedadel, pohonem všech čtyř kol a v neposlední řadě emblémem High Country. Co se týče motorizace, můžeme se těšit na zážehový šestiválec 3.6 litru s devíti-stupňovým automatem. Verze RS dostala do vínku benzínový dvoulitr s turbodmychadlem.

Koncept Infiniti QX50

Infiniti QX50 koncept

Letos v Detroitu představila automobilka svoji vizi, jak bude vypadat nová generace luxusních SUV střední velikosti. Budoucnost vozidel se začne ubírat k využívání autonomního řízení, a také ke kontrole i predikci řidičových reakcí. V souvislosti s konceptem QX50 se hovoří o nové pohonné benzínové jednotce 2.0 turbo, která má mít variabilní kompresní poměr a napřímo tak nahradit dieselové motory. Japonci touto cestou také odmítají hybridní pohony. Samostatnou kapitolou je interiér vozidla, kde výrobce používá několik druhů kůže, čímž barevně tónuje celý vnitřek. Sedadla á la Chesterfield design rozhodně působí luxusním dojmem a vzbuzují touhu se do nich posadit a jet.

Volkswagen Tiguan Allspace

Klasický evropský Tiguan je bezesporu povedené kompaktní SUV, avšak co se stane, když jej trochu natáhnete? Výsledkem onoho chirurgického zákroku je tento jezevčík. Pochopitelně najdete uvnitř více prostoru, navíc též posuvnou druhou řadu sedadel a nově přibyla možnost i třetí řady sedadel. Objem zavazadlového prostoru oproti standardní verzi narostl o 57 %. Vzhledem k modulárním platformám VW, se Tiguan Allspace liší vzhledem oproti evropskému modelu jen v detailech, a proto kolegové v zámoří nebudou ochuzeni ani o vysoce svítivá LED světla. Nájezdový úhel je 26 stupňů, tudíž se nemusíte bát vyrazit s prodlouženým Tiguanem i mimo silnice. Pohon kol zde zajišťuje vylepšený přeplňovaný čtyřválcový agregát 2.0 TSI s výkonem 184 koní a se 300 Nm točivého momentu. Volitelně se nabízí také pohon 4Motion se čtyřmi jízdními režimy.

Mercedes-Benz EQ koncept

Mercedes-Benz EQ koncept

Než skončí tato dekáda, dočkáme se plně elektrického SUV od německého koncernu Daimler-Benz. S elektronickou inteligencí se výrobce vydal na Detroitský autosalon, kde nechal účastníky nahlédnout do blízké budoucnosti elektromobility. Kromě aerodynamických linií se nové SUV na baterky se stálým pohonem 4×4 honosí výkonem dvou elektromotorů v celkovém součtu 300 kW. Dojezd má atakovat hranici 500 km, což by znamenalo silnou konkurenci pro stávajícího leadera (Tesla Motors) v segmentu elektrických automobilů. V neposlední řadě máme očekávat avantgardní, ale funkční interiér, zachovávající si typickou dotykovou obrazovku. A nabíjení? Bezdrátově, bezkontaktně a velmi rychle.

BMW X2 koncept

Cílem řady X2 má být nabídnout široké veřejnosti sportovně vypadající crossover, který bude kombinovat radost z jízdy a praktičnost. Letmým pohledem na vozidlo uvidíte jeho typické prvky, řadící ho do segmentu BMW X. Kromě známého muskulárního žraločího designu si povšimněte prodlouženého rozvoru, ochranných krytů podvozku, svážející se střechy, nízkých převisů a širokých C sloupků, jež automobilu dodají požadovaný sportovní dvoubarevný design. Pod tradičními ledvinkami najdete objemný centrální přívod vzduchu do motoru, zatímco trojúhelníkové nasávače na stranách mají ukázat široký postoj vozu. V zadní části zaujme kupříkladu aerodynamický spoiler, LED světla do tvaru L a dvojité koncovky výfuku v zadním nárazníku.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 246 posts and counting. See all posts by Jan Majurník